Fontanna w miejscu basenu przeciwpożarowego, uporządkowane alejki i podświetlone drzewa. Tak zmienić ma się w tym roku pl. Batorego. To nowy projekt, nieco odchudzony w porównaniu do planów sprzed lat, które okazały się zbyt kosztowne.

Poprzedni projekt zakładał budowę bardziej efektownej fontanny, a także urządzenie czterech placów rekreacyjnych. Gdy w 2017 r. przyszło jednak do poszukiwania zainteresowanych wykonawców, okazało się, że realizacja tych planów kosztowałaby 8-9 mln zł. Magistrat uznał, że to zbyt dużo. Pomysł uporządkowania pl. Batorego na wiele miesięcy trafił do szuflady. Teraz wraca do miejskiego budżetu, w nieco mniej rozbudowanej formie.

– W stosunku do wcześniejszej propozycji znacznie ograniczone zostały między innymi elementy ozdobne i architektoniczne wokół fontanny, zrezygnowano również z rozbudowanych placów zabaw, na rzecz przestrzeni z grami dla dzieci młodzieży. Przy zmianie projektu brano pod uwagę nie tylko kwestie finansowe, ale także funkcjonalne (potrzeby mieszkańców) i urbanistyczne (zachowanie charakteru miejsca, wpisanie w istniejącą zabudowę). Oczywiście zachowana zostanie istniejąca zieleń, drzewa, w tym platany klonolistne oraz cisy, które dodatkowo będą otoczone ławkami i podświetlone – informuje Paulina Łątka z Urzędu Miasta.

„Naszym priorytetem była konieczność powstania fontanny”

Nowy projekt przygotowała pracownia O2 architekci. Jak informują na swojej stronie internetowej, przywrócony zostanie podstawowy historyczny układ placu i jego geometria. Wprowadzone będą dwa główne ciągi piesze o nawierzchni mineralnej. W miejscu likwidowanego zbiornika przeciwpożarowego zaplanowano fontannę. Fontannę, o którą mocno zabiegali osiedlowcy.

– O plac Batorego, o jego rewitalizację walczymy od 2011 roku. W 2012 roku powstał piękny plan inwestycyjny. Został zaakceptowany i przyjęty do realizacji. Niestety, kwota przerosła możliwości UM – mówi Teresa Warelis, przewodnicząca Rady Osiedla Nowe Miasto. – Zaczęliśmy "okrajać" ten plan w celu zminimalizowania kosztów. Naszym priorytetem była konieczność powstania fontanny, a przedstawiciele UM chcieli jakieś zamienniki. Dzięki pomocy Architekta Miasta, dopięliśmy swego – będzie fontanna.

Przetarg w pierwszej połowie 2021 roku?

W 2019 roku Rada Osiedla Nowe Miasto przeznaczyła na planowaną rewitalizację placu Batorego 1 mln zł. czyli wszystkie swoje środki inwestycyjne na całą 5-letnią kadencję. Pozostałe pieniądze zostaną dołożone z budżetu miasta, po zapoznaniu się z ofertami zainteresowanych wykonawców. Kiedy planowany jest przetarg?

– Miasto jest w posiadaniu projektu oraz pozwolenia na budowę. Przetarg na realizację może zostać ogłoszony w pierwszej połowie 2021. Harmonogram prac określony zostanie w przetargu – mówi Paulina Łątka.

Piękny na zdjęciach sprzed 100 lat

Plac Batorego przed wojną miał bardzo reprezentacyjny charakter. Świetnie widać to na zdjęciach z przełomu XIX i XX wieku. Dziś zaniedbane alejki nie zachęcają do spacerów. Okoliczni mieszkańcy nie mają wątpliwości, że powinno się to zmienić.

– To jest centrum miasta, droga komunikacyjna pomiędzy dworcami a centrum. Blisko hoteli, szkół i innych instytucji. Poza tym brak na osiedlu przestrzeni zieleni i placu z prawdziwego zdarzenia – przekonuje Teresa Warelis. Osiedlowcy przypominają dawną obietnicę miasta, że plac miał być gotowy już na zlot żaglowców w 2015 r. Czy uda się to na tegoroczne The Tall Ships Races?

 

Nowe wizualizacje

Stare wizualizacje, już nieaktualne wizualizacje

Tak plac Batorego wyglądał przed wojną

foto: Viktoriaplaz w 1931 roku / sedina.pl