Wydarzeń związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości jest wiele, ale to będzie na pewno niezwykłe! W niedzielę, 12 sierpnia, w Parku Staromiejskim w Policach zabrzmią pieśni patriotyczne w wykonaniu Chóru Kameralnego ZUT w Szczecinie i Orkiestry Wojskowej.

Najlepszy zespół

"Tobie Polsko..." - pod takim hasłem organizowany jest ten koncert, na który wstęp jest bezpłatny. Zatem warto już teraz zarezerwować sobie czas w drugą sierpniową niedzielę i dotrzeć do Parku Staromiejskiego 12 sierpnia, o godzinie 16.00. Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wystąpi pod dyrekcją Iwony Wiśniewskiej-Salamon, a instrumentalną oprawę koncertu przygotuje Orkiestra Wojskowa w Szczecinie pod kierownictwem kapelmistrza kpt. Jarosława Michałko. Nie ma wątpliwości, że to najlepszy zespół, jaki mógł się takiego zadania podjąć!

Ważni soliści

Program uatrakcyjnią głosy solistów: Aleksandry Juchniewicz, Mateusza Mielnika (z klasy Piotra Prangi ze Szkoły Podstawowej nr 68 im. 12 Pułku Ułanów Podolskich w Szczecinie) oraz Ryszarda Sławińskiego i Konrad Przybylskiego – członków szczecińskiego Chóru „Kombatant”. Oczywiście publiczność będzie mogła wziąć czynny udział w tym wydarzeniu, dołączając się do śpiewania tak znanych utworów jak: „Przybyli ułani”, „O mój Rozmarynie” czy „My Pierwsza Brygada”. Nastrój całego wydarzenia na pewno będzie temu sprzyjał.

Orkiestra z długą historią

Historia Orkiestry Wojskowej w Szczecinie zaczyna się w roku 1945, kiedy to rozkazem Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego została sformowana w Poznaniu Orkiestra 12. Dywizji Piechoty, która już jesienią tego roku na stałe przeniosła się do Szczecina. W 2002 r. została przemianowana na Orkiestrę Garnizonu Szczecin, a w 2010 r. na Orkiestrę Wojskową w Szczecinie. Orkiestra utrzymuje bliskie kontakty muzyczne z Filharmonią im. M. Karłowicza w Szczecinie, a kpt. Jarosław Michałko od stycznia 2011 r. pełni służbę na stanowisku Dowódcy Orkiestry – Kapelmistrza.

Dyrygentka z wielkimi osiągnięciami

Iwona Wiśniewska – Salamon jest natomiast absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W 1991 roku założyła Chór Kameralny przy Akademii Rolniczej (od 2009 r. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie), który prowadzi do dnia dzisiejszego. W 2011 r. otrzymała tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej na swojej macierzystej uczelni. Za swoje osiągnięcia została uhonorowana przez Ministra Kultury Brązowym Medalem „Gloria Artis” i Odznaką Honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”, poza tym otrzymała także m. in. Odznakę Gryfa Pomorskiego. Pod jej kierownictwem Chór Kameralny ZUT nagrał kilkanaście płyt m.in.: „Kolędy świata”, „Msza o pokój”, „Piosenki czar”, „Muzyka łączy Narody”, „Kiedy pierwsza gwiazdka błyśnie” czy „Twórczość chóralna współczesnych kompozytorów szczecińskich”.