Sfera socjalna, kwestie mieszkaniowe, sprawy edukacyjne czy wreszcie zawodowe. Obecność dużej liczy uchodźców wojennych z Ukrainy sprawia, że samorządy muszą stanąć przed ciężkim zadaniem zorganizowania życia w mieście w zupełnie nowym trybie. Ponad politycznymi podziałami prezydent Piotr Krzystek i radni miejscy ze wszystkich klubów zapowiedzieli przygotowanie i przegłosowanie uchwały wspierającej Ukrainę. Miasto ma również plan działania na najbliższe tygodnie. – Cieszymy się, że Europa się budzi i zauważa zagrożenie generowane ze Wschodu. To zagrożenie uderza w podstawy naszej europejskiej cywilizacji i w prawa człowieka. Nie możemy pozostawać obojętni. Polska jest krajem, który odnajduje się dobrze w sytuacji wspierania Ukrainy – mówił Piotr Krzystek.


„Szczecin dla Ukrainy” – prezydent Krzystek określa priorytety miasta na czas wojny w Ukrainie

W opinii władz miasta Ukraina jest wspierana przez Polskę bardzo silnie pod względem dyplomatycznym oraz humanitarnym. Magistrat szykuje program pomocowy, który ma objąć zabezpieczenie edukacji, miejsc pracy, opieki zdrowotnej czy socjalnej osobom, które będą mieszkać w najbliższym czasie w Szczecinie.

– Program „Szczecin dla Ukrainy” będzie funkcjonować w kwestiach edukacji, pomocy społecznej, miejsc pracy i miejsc do zamieszkania. Przygotujemy rozwiązania systemowe, które mogą funkcjonować przez wiele miesięcy, a nawet przez lata – mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Zadania realizowane będą w nieruchomości przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. – Powstanie tam miejskie centrum wolontariatu. Punkt, w którym osoby z Ukrainy uzyskają wsparcie i informacje na temat usług administracyjnych niezbędnych do życia. Będzie tam również można uzyskać pomoc materialną i medyczną. Zaangażowaliśmy już lekarzy w pomaganie osobom, które przybyły do naszego miasta, uchodźcy są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, jesteśmy w Szczecinie gotowi na takie działanie – przekonywał prezydent. W budynku powstanie także przestrzeń opieki dla dzieci.

Jak podkreślał Piotr Krzystek, podstawową potrzebą uchodźców jest dach nad głową. – Musimy przygotować specjalne rozwiązania w zakresie mieszkań. Liczymy na to, że pojawią się rozwiązania ustawowe, które pozwolą nam poszerzyć zakres uchwał mieszkaniowych, także na osoby przybywające z Ukrainy.

Piotr Krzystek poruszył także kwestie związane z edukacją. Dzieci z Ukrainy będą mogły się uczyć w szczecińskich szkołach. Przygotowany zostanie specjalny program wdrożeniowy.

Darmowa komunikacja miejska dla uchodźców z Ukrainy i brak współpracy z miastami rosyjskimi

Podczas konferencji prasowej przewodnicząca Rady Miasta, Renata Łażewska, zapowiedziała zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miasta na najbliższą środę. Zostaną na niej podjęte tematy Ukrainy.

– Podejmiemy stanowisko w sprawie potępienia wojny na Ukrainie, podejmiemy uchwałę, by mieszkańców Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski po 24 lutego objąć darmową komunikacją miejską. Wypowiemy również umowę partnerską miastu Murmańsk i zapoznamy radnych z programem „Szczecin dla Ukrainy”. To kierunki działań, które usankcjonowane będą w czasie sesji – mówiła radna Renata Łażewska, przewodnicząca Rady Miasta.

Można spodziewać się, że radni w tym temacie będą jednogłośni. – Stajemy ramię w ramię i działamy ponad podziałami – mówił radny PiS Marcin Pawlicki, chwaląc wojewodę zachodniopomorskiego za zaangażowanie w pomaganie osobom z Ukrainy.

Czy rynek pracy jest gotowy na napływ uchodźców?

Podczas konferencji prasowej głos zabrali przedstawiciele stowarzyszenia Mi-Gracja, którzy koordynują proces wspierania osób z Ukrainy, przybywających do Szczecina. W pomoc Ukraińcom aktywnie zaangażowani są również Konsulat Ukrainy w Szczecinie oraz Związek Ukraińców w Polsce.

Czy osoby z Ukrainy szybko znajdą prace w Polsce? Jak mówiła Katarzyna Opiekulska z Fundacji Talent Kariera, ekspert rynku pracy, to bardzo możliwe. Brakuje w regionie rąk do pracy i pracodawcy już pytają o możliwość zatrudnienia osób, które dotarły do Polski. Co ważne, Ukrainki są bardzo chętnie do podejmowania zatrudnienia, nawet tymczasowo.

– Jeszcze tydzień temu z przedsiębiorcami martwiliśmy się o niską podaż pracowników, a teraz mamy zupełnie inną sytuację. Poradzimy sobie, jeżeli chcecie Państwo zatrudnić osoby z Ukrainy, to zapraszam do kontaktu. Staramy się znaleźć zatrudnienie wszystkim gotowym do pracy. Wyłuskamy pielęgniarki, przedszkolanki, psycholożki – mówiła Katarzyna Opiekulska.