Ponad 70 nowych mieszkań, w tym 45 wspomaganych dla seniorów, ma zostać wybudowanych w dwóch śródmiejskich kwartałach. W przypadku obu inwestycji miasto będzie się starać o uzyskanie wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, na co zgodę wyrazili radni podczas drugiej nadzwyczajnej sesji w tym roku.

W czwartek radni miejscy spotkali się na drugiej nadzwyczajnej sesji, podczas której przegłosowali uchwały w sprawie udzielenia wsparcia ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na dwie inwestycje w centrum miasta.

Wyjaśnijmy, że w ramach rządowego programu samorządy mogą uzyskać dofinansowanie na inwestycje mieszkaniowe realizowane przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. W grodzie Gryfa obie inwestycje realizowane są przez Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Nowe mieszkania i zielone podwórze

Pierwsza inwestycja związana jest z kolejnym etapem prac modernizacyjnych w śródmiejskim Kwartale nr 33 ograniczonym ulicami Bolesława Śmiałego, Chodkiewicza, Bolesława Krzywoustego oraz al. Piastów. W oficynach przy ul. Bolesława Śmiałego 34, 35 i 36 ma powstać 41 nowych mieszkań na wynajem, z których 30 ma być dostosowanych do osób starszych.

W każdym budynku znajdzie się winda, a na parterze przy ul. Bolesława Śmiałego 34 powstanie świetlica środowiskowa, która ma służyć m.in. spotkaniom seniorów. Mieszkańcy będą mogli odpoczywać na nowo zagospodarowanym podwórzu. Rosnące tam już drzewa zostaną zachowane, a dodatkowo planowane są nowe nasadzenia.

Oficyna do częściowej rozbiórki

Warto dodać, że jeden z budynków przy ul. Bolesława Śmiałego przeznaczony jest do częściowej rozbiórki.

– To są trzy oficyny mieszkalne. Dwie z nich są w dobrym stanie technicznym, natomiast jedna z nich ma poważne wady w ścianach konstrukcyjnych. Dlatego zostanie częściowo rozebrana – tłumaczyła radnym Grażyna Szotkowska, prezes Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Jednocześnie podkreśliła, że oficyny wpisane są do gminnej ewidencji zabytków i „wszystkie projekty budowlane zostały uzgodnione z miejskim konserwatorem zabytków”.

Koszt inwestycji to ponad 20,5 mln złotych, z czego miasto stara się o ponad 2 miliony złotych wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Prace mają się zakończyć się w kwietniu 2024 roku.

Nowy żłobek w centrum miasta

Miasto stara się również o rządowe wsparcie dla części projektu pn. „Bliżej przestrzeni”, w ramach którego przebudowany zostanie śródmiejski Kwartał 36 otoczony ulicami Małkowskiego, ks. Bogusława, Bohaterów Getta Warszawskiego oraz kr. Jadwigi. Wewnątrz ma stanąć nowy budynek z 30 mieszkaniami, wśród których 15 przeznaczonych będzie dla seniorów, a jedno dla usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej.

Dla wygody seniorów w budynku zaprojektowano windę, którą będzie można wjechać na taras z ogrodem warzywnym na dachu. Natomiast na parterze zaplanowano żłobek dla 30 dzieci i lokal użytkowy dla Centrum Aktywizacji Lokalnej.

Łączny koszt budowy lokali mieszkalnych wynosi ponad 9,5 mln zł. W przypadku tej inwestycji miasto stara się o rządowe wsparcie w wysokości blisko 950 tys. zł.