Na skwerze u zbiegu al. Bohaterów Warszawy i ul Sikorskiego planowane jest wzniesienie pomnika w formie ławeczki, upamiętniającego postać Michała Doliwo-Dobrowolskiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej elektrotechniki. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na 10 czerwca 2022 r., ale wcześniej zgodę muszą wyrazić radni.

Wspomniany skwer nosi już imię Doliwo-Dobrowolskiego. Od 2001 r. znajduje się tam głaz z różowego granitu z odlaną z brązu tablicą poświęconą temu pionierowi elektrotechniki (jej projekt wykonał artysta plastyk Bohdan Walknowski).

Z okazji 160. rocznicy urodzin patrona skweru, Stowarzyszenie Elektryków Polskich i Polska Sekcja IEEE, wyszły z inicjatywą ustawienia w centralnej części placu nowego pomnika. Ma on mieć formę ławeczki, z siedzącą na niej figurą Doliwo-Dobrowolskiego w skali 1:1. Częścią kompozycji będą też dwie tablice pamiątkowe.

Projekt jest w całości finansowany z budżetu inicjatorów. Wykonania rzeźby podjął się prof. Marian Molenda, kierownik Katedry Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Opolskim. Pod koniec marca przedstawiciele Stowarzyszenia Elektryków Polskich mogli obejrzeć rezultaty jego pracy. Wtedy w pracowni w Nysie zrobiono prezentowane tutaj zdjęcia. Przedstawiają rzeźbę wykonaną w glinie, jeszcze przed wykonaniem odlewu.

Stowarzyszenie chciałoby odsłonić pomnik już 10 czerwca. Wtedy w Szczecinie, z okazji Międzynarodowego Dnia Elektryka, odbędzie się konferencja pt. „Życie i dzieło pioniera systemu trójfazowego – Michała Doliwo-Dobrowolskiego”. Wcześniej jednak radni muszą wyrazić zgodę na ustawienie nowego monumentu w przestrzeni publicznej. Zajmą się tym podczas sesji zaplanowanej na 24 maja.

Doliwo-Dobrowolski był synem polskiego szlachcica i Rosjanki. Żył w latach 1862-1919. „Uznawany jest za pioniera systemu trójfazowego, do jego zasług należy m.in. opatentowanie i wdrożenie trójfazowego silnika indukcyjnego, generatora oraz transformatora. Ten wielki wynalazca jako pierwszy na świecie w 1891 r. umożliwił przesył energii elektrycznej na odległość 175 km” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.