Kolejne węglowe turbulencje? Miasto albo podmioty komercyjne. Trwają rozmowy, kto ostatecznie zajmie się dystrybucją węgla
Wczoraj odbyło się spotkanie samorządowców z wojewodami i przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych.
– Od początku uczestniczyliśmy we wszystkich spotkaniach i wyrażaliśmy chęć pomocy mieszkańcom – mówi Łukasz Kolasa, rzecznik prezydenta Szczecina. – W życie weszły konkretne przepisy, jest podstawa prawna, żeby podejmować działania w zakresie dystrybucji węgla. Nie zmienia to jednak naszego krytycznego podejścia do zachowania rządu w tym temacie – dodaje.
Do wtorku gminy, które chciały kupić węgiel dla mieszkańców, musiały poinformować o tym w Biuletynie Informacji Publicznej. Szczeciński magistrat do środy chce przekazać, jakie podmioty będą odpowiedzialne za dystrybucję surowca. Jak mówi rzecznik prezydenta, Łukasz Kolasa: „rozmowy jeszcze trwają”. Co jeżeli nie będzie żadnego zainteresowanego?
– Miasto będzie robić wszystko, by mieszkańcom pomóc – mówi.
Kto i jak? Miasto instruuje w temacie węgla. Można już składać wnioski o zaświadczenia
Miasto w poniedziałek wysłało do mediów informację, że we wtorek (8 listopada) rozpocznie się wydawane zaświadczeń niezbędnych do zakupu węgla na preferencyjnych warunkach. Wniosek o zaświadczenie można złożyć osobiście w urzędzie miasta lub przesłać pocztą. Szczecinianie, którzy wcześniej złożyli wniosek o dodatek węglowy w Szczecińskim Centrum Świadczeń i został on pozytywnie rozpatrzony, otrzymają zaświadczenie uprawniające do zakupu węgla na preferencyjnych warunkach „od ręki”. Pozostałe osoby otrzymają taki dokument w terminie 14 dni.
Wzór wniosku do pobrania dostępny jest na stronie: https://eurzad.szczecin.pl/, a także w formie papierowej w miejscu przyjmowania wniosków. Informacje na temat wydawania zaświadczeń udzielane są również pod numerem tel.: 91 42 45 000.
Przypomnijmy, że zaświadczenie uprawnia do jednorazowego zakupu 1,5 tony węgla.
Radni o węglu: „Samorząd ratuje”
Temat węgla od wielu tygodni budzi wielkie emocje wśród mieszkańców miasta i samorządowców. Nie brakuje też zwrotów akcji. Dwa tygodnie temu w programie „Studio wSzczecinie.pl” radny Mirosław Żylik z klubu prezydenta Piotra Krzystka mówił o tym, że sprawa jest już niemal rozwiązana.
– Prezydent podjął decyzję, że w Szczecinie za dystrybucję węgla będzie odpowiedzialna firma, która zajmuje się dystrybucją węgla na co dzień, czyli Węglobud. Pieniądze się znajdą i sprawa będzie załatwiona. Nie trzeba będzie ZBiLKu angażować, placów szukać, będzie to rozwiązane – zapewniał.
W poniedziałkowej audycji Radia Plus o węglu mówił także radny Patryk Jaskulski z Koalicji Obywatelskiej.
– Na szybko należy zorganizować cały proces sprzedaży. Miasta i samorządy nigdy nie sprzedawały węgla, robiły to spółki Skarbu Państwa. Kolejny raz samorząd wyciąga pomocną rękę w obliczu nieudacznictwa rządu – mówił Jaskulski. – Trwają rozmowy między wojewodą a przedstawicielami miasta. Miasto do sprzedaży węgla ma zaangażować składy węglowe i po stronie miasta został cały proces administracyjny.
Kiedy węgiel może trafić do odbiorców? Tego jeszcze nie wiadomo. Nieoficjalnie mówi się, że proces weryfikacji wniosków i dystrybucji może potrwać jeszcze kilka tygodni.
Komentarze
0