Wykonawca będzie musiał dobrać odpowiednią mieszankę z nasionami z co najmniej 26 różnych gatunków roślin. Zaaranżowana w ten sposób zieleń zajmie pas między jezdniami przy ul. 26 Kwietnia i teren wzdłuż ul. Derdowskiego, przy Jeziorku Słonecznym.

Miasto od dawna zapowiadało stworzenie takich łąk. Teraz Zakład Usług Komunalnych ogłosił przetarg na ich wykonanie.

Łąka zaaranżowana przy ul. 26 Kwietnia zajmie 21 tys. m2. Mieszanka wybranych roślin zostanie rozsiana w pasie między jezdniami od ul. Bohaterów Warszawy do ul. Twardowskiego i od sklepu „Stokrotka” do ul. Derdowskiego. Nieco mniejsza będzie łąka przy Jeziorku Słonecznym. Zajmie pas wzdłuż ulicy Derdowskiego o powierzchni 11,5 tys. m2.

– Wykonawca w pierwszej kolejności przeprowadzi badanie gleby określające m.in. odczyn Ph, czy zawartość składników mineralnych. Następnie dobierze mieszankę nasion odpowiednią do stanowiska. Mieszanki nie mogą zawierać nasion roślin obcego pochodzenia i roślin inwazyjnych. Muszą być wyprodukowane w Polsce, zawierać co najmniej 26 różnych gatunków, w tym maksymalnie do dwóch gatunków traw i być skomponowane w przeważającej mierze z roślin wieloletnich – tłumaczy Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska.

Oferty w przetargu można składać do 21 września, do godziny 11. Wybrany wykonawca będzie miał 44 dni na założenie łąk.

Szczeciński magistrat zrezygnował w tym roku z koszenia trawy w wielu miejscach w centrum. Przynosić ma to przede wszystkim korzyści ekologiczne, ale takie „dzikie” łąki nie wszystkim się podobają. Odpowiednio zaaranżowane łąki kwietne, które powstaną w wyniku ogłoszonego właśnie przetargu, nie powinny budzić takich kontrowersji.