Wystawa prac ponad 50 artystów i artystek z Polski, kilkanaście twórczych warsztatów oraz inne działania artystyczne – Festiwal Tkaniny w Szczecinie już pod koniec września zabierze mieszkańców w niezwykłą podróż, która odkryje przed nimi inne oblicze tkaniny.

To wydarzenie powraca do szczecińskiego kalendarza po dwuletniej, pandemicznej przerwie. Już 24 września rozpocznie się w naszym mieście kolorowe święto tkaniny artystycznej.

– Festiwal łączy dwa bardzo ważne nurty. Z jednej strony poprzez warsztaty ma przybliżyć uczestnikom, jak samemu pracować z tkaniną. Z drugiej chcemy pokazywać tkaninę w sztuce – mówi Aleksandra Gisges-Dalecka, kuratorka festiwalu.

„Chcemy, by nasze działania wychodziły do ludzi”

Podczas Festiwalu Tkaniny swoje prace zaprezentuje ponad 50 artystek i artystów z Polski. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć wielokierunkowe artystyczne realizacje od klasycznych metod tkackich, po te tradycyjnie dekoracyjne, eklektyczne, jak i eksperymentalne.

– W tym roku pokażemy szeroką gamę dzieł męskich, między innymi podczas ogromnej wystawy w Książnicy Pomorskiej, jednej z największych w Zachodniopomorskiem od lat. Z kolei druga ekspozycja zaprezentuje prace panów, którzy inspiracje czerpali ze sztuki m.in. Peru, pokażemy prace z piór i innych nieoczywistych materiałów, które będą tkane – zdradza Gisges-Dalecka.

Podczas Festiwalu Tkaniny nie obędzie się oczywiście bez niespodzianek – 8 października planowany jest performatywny pokaz kostiumów scenicznych. Wydarzeniu będą towarzyszyć występy teatru cieni i Grupy Tanecznej Medeina.

– To taki bezpośredni smaczek dla okolicznych mieszkańców. Chcemy, by nasze działania wychodziły do ludzi, by można było się na nas po prostu natknąć i może dzięki temu spróbować czegoś nowego – mówi Gisges-Dalecka.

Każdy będzie mógł spróbować swoich sił. „Najważniejsze są dobre chęci i poczucie humoru”

Festiwal Tkaniny to także spotkania z mieszkańcami Szczecina podczas działań warsztatowych. W tegorocznej edycji przez cały październik w gościnnych przestrzeniach Domu Skandynawskiego (przy ul. Monte Cassino 6) odbywać się będą różnorodne warsztaty z mistrzyniami.

– Nie trzeba mieć żadnej wiedzy i umiejętności, wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy. Najważniejsze są dobre chęci i poczucie humoru, bo u nas zawsze jest wesoło – zaznacza Gisges-Dalecka. – Nasze działania budują bardzo fajne relacje rodzinne, bo jeśli ta pasja rozprzestrzenia się później z rodziców na dzieci, to przechodzi to do domu jako tradycja i to łączy nam pokolenia.

Wśród licznych propozycji warsztatowych są m.in. nauka ebru – starożytnej metody tureckiej malowania na wodzie czy zdobienia torebek za pomocą indonezyjskich stempli. Szeroki wybór propozycji oraz ogromne doświadczenie prowadzących gwarantują, że udział w zajęciach będzie niezapomnianym przeżyciem. A kto wie, może przełożą się one nawet na coś więcej?

– Przychodzą do nas osoby zupełnie zielone, które łapią bakcyla. Po pierwszych zajęciach zaczynają robić coś samego w domu, wracają do nas, by coś doszlifować – mówi Gisges-Dalecka. – Mogę się pochwalić, że w Dołujach powstała szkoła, w której dziewczyny uczą sztuki malowania na jedwabiu, a zaczynały u nas na drugiej edycji festiwalu.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest darmowy, na warsztaty obowiązują zapisy, które startują 15 września. Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/festiwaltkaniny


Program:

24.09.2022 – 22.10.2022 – Książnica Pomorska, Sala pod Piramidą

„DOTYK TKANINY” – wystawa sekcji tkaniny Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków

Wernisaż 24.09, godz. 18.00

 

30.09.2022 – 15.10.2022 – Galeria R+

„blis(s)kość” – wystawa oraz performance artystki Anny Chudzik-Pawlik

inauguracja roku akademickiego 2022/2023, Akademia Sztuki w Szczecinie

Wernisaż 30.09, godz. 18.00

 

08.10.2022, godz. 18.00 – Galeria Mały Kierat

- performance Lilianny Borowskiej i Aleksandry Gisges-Daleckiej „Światłem i Cieniem”

- występ taneczny Grupy Medeina

 

08.10.2022 – 30.10.2022 Galeria Kierat

„FAKTURY, STRUKTURY, TEKSTURY” – wystawa artystów wrocławskiej sekcji tkaniny Związku Polskich Artystów Plastyków

wernisaż 08.10.2022, godz. 18.30

 

Warsztaty z mistrzyniami:

- 7 października, piątek 18.00-20.00 – batik miodowy – Lilianna Borowska

- 8 października, sobota 10.30-12.30 – malowanie na jedwabiu – Lilianna Borowska

- 14 października, piątek 18.00-20.00 – patchwork, torba z blokiem patchworkowym – Agnieszka Kaczmarska, Jolanta Sobolewska

- 15 października, sobota 11.00-13.00 – wełna filcowana – obraz – Anna Domaradzka

- 21 października, piątek 18.00-20.00 – indonezyjskie stemple – zdobienie toreb – Aldona Kunc

- 22 października, sobota 13.00-15.00 – ebru – malowanie na wodzie Ania Kaplun-Buryk

- 28 października, piątek 18.00-20.00 – farbowanie tkanin techniką shibori – Aleksandra Gisges-Dalecka

- 28 października, piątek, 12.00-20.00 – tkanie partycypacyjne – Renata Ramola

- 29 października, sobota 11.00-13.00 – haft matematyczny – Agnieszka Kaczmarska, Jolanta Sobolewska

- 29 października, sobota 11.00-15.00 – tkanie partycypacyjne – Renata Ramola