Trwają Dni Skandynawskie, które są platformą wymiany współpracy pomiędzy Szczecinem a państwami skandynawskimi. Pierwszy dzień spotkań rozpoczął się od inauguracji nowej przestrzeni w mieście, Domu Skandynawskiego. W ponadstuletniej kamienicy przy pl. Odrodzenia powstało miejsce propagujące skandynawski styl życia oraz integrujące lokalną, międzykulturową społeczność skupioną wokół krajów Północy.

Dom Skandynawski powstał w przestrzeni przy ul. Monte Cassino 6, którą mieszkańcy Szczecina mogli poznać jako „Dom Jutra” stworzony przez IKEA. Miejsce zmieniło swoją nazwę, jednak nadal ma stanowić inspirację do stosowania ekologicznych rozwiązań.

– Będziemy się uczyć, jak najlepiej wykorzystać nasze otoczenie. Dom Skandynawski to pierwszy punkt projektu, to nie koniec – mówił Piotr Krzystek podczas inauguracji Dni Skandynawskich.

– Otwarty w zeszłym roku Dom Jutra był pierwszym elementem, który połączył IKEA i Szczecin, gdzie otworzymy nasz 12. sklep w Polsce. Dbanie o planetę jest ważnym aspektem dla IKEA i Dom Jutra to reprezentuje. Pomimo pandemii udało nam się zrealizować ok. 80 warsztatów, a pracownicy IKEA zaprojektowali ponad 900 kuchni. Teraz Dom Jutra przeobraża się w Dom Skandynawski, i wierzę, że będzie miejscem, które się rozwija – mówiła Karin Sköld, Prezeska i Dyrektorka Generalna ds. Zrównoważonego Rozwoju, IKEA Retail Polska.

Czym będzie Dom Skandynawski?

– To miejsce, w którym jest bardzo dużo zieleni i które honoruje historię, a ma to wszystko sprzyjać rozmowie o ekologii. Dom Skandynawski znajduje się w śródmiejskiej części Szczecina, wpisuje się idealnie w rewitalizację przestrzeni – podkreślał Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta. – Dom Skandynawski to miejsce rozmów o przyszłości, ale też do rozwoju kreatywności, która w nas drzemie. Połączyliśmy wiele potencjałów organizacji i instytucji, by ustalić, jak ten projekt powinien wyglądać. Stworzyliśmy rozległą listę i wiemy, jakie działania chcemy zainicjować już teraz.

Wśród wymienionych propozycji, do czego będzie służyć Dom Skandynawski na pierwszy plan wysuwa się motyw rozmów. A więc będzie to miejsce spotkań wielu środowisk, które w Szczecinie prowadzą swoją działalność, przestrzeń na spotkania mentorskie, podczas których zaproszeni goście będą opowiadać i inspirować.

Wiele ma się dziać w zakresie kultury, sztuki i architektury. Sale zostaną udostępnione na warsztaty, konferencje, spotkania kameralne. Będzie to miejsce propagujące skandynawski sposób życia, w którym czuć się będą dobrze zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli.

Z całą pewnością stanie się również przestrzenią do promocji Szczecina jako ośrodka bliskiego Skandynawii. – Chcemy łączyć tutaj potencjał biznesu, akademickości, kreatywności i potencjał międzynarodowej renomy, z jakiej możemy w Szczecinie korzystać – podsumował Wacinkiewicz.

W Domu Skandynawskim na ponad 240 m2 powstały: miejsce zero – punkt informacyjny, miejsce spoktań jadalnia/kuchnia – miejsce warsztatowe, chillout room – miejsce dla dzieci i rodzin, biblioteka/czytelnia – miejsce promocji miasta, wymiany materiałów informacyjnych, warsztatownia – miejsce spotkać twórczych, warsztatowych, agora – miejsce spotkać i prezentacji, planning space – pomieszczenie szkoleniowe.

Pełna lista wydarzeń w Domu Skandynawskim ma być dostępna na stronie: www.domskandynawski.eu