100 wielkich flag powieje na pl. Solidarności, w Operze, Filharmonii i na pl. Szarych Szeregów odbędą się koncerty, Kino Zamek pokaże polskie filmy, na Wałach Chrobrego będzie można podziwiać sprzęt wojskowy, a w Ali Kwiatowej wziąć udział w Jarmarku Niepodległościowym. To tylko część wydarzeń, które zaplanowano w Szczecinie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Oto, co się będzie działo.

Na Wałach Chrobrego

W Szczecinie oficjalne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości organizowane przez wojewodę zachodniopomorskiego, marszałka województwa zachodniopomorskiego, prezydenta miasta Szczecina i dowódcę 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie rozpoczną się w niedzielę, 11 listopada, o godz. 12:00 u stóp Wałów Chrobrego (ul. Jana z Kolna) od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie zaplanowano defiladę, koncert orkiestry wojskowej, pokazy sprzętu wojskowego i służb mundurowych oraz warsztaty edukacyjno-artystyczne.

Na pl. Szarych Szeregów

O godz. 15:30 pod popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Szarych Szeregów odbędzie się ceremoniał wojskowy. Tutaj także zaplanowane otwarte dla mieszkańców koncerty. O godz. 14:30 wystąpi grupa artystyczna ARFIK, która zaprezentuje autorskie piosenki z muzyką Ryszarda Leoszewskiego i słowami Barbary Stenki.

Z kolei o godz. 16:30 odbędzie się koncert zespołu Tulia, okrzykniętego „objawieniem polskiej sceny muzycznej”. Grupa podbiła serca polskich oraz zagranicznych słuchaczy folkowymi aranżacjami popularnych piosenek, m.in. „Enjoy The Silence” Depeche Mode.

Szczecińska Agencja Artystyczna, która mieści się w gmachu przy al. Wojska Polskiego 64 (tuż przy pl. Szarych Szeregów) od godz. 11:00 zaprasza najmłodszych mieszkańców do udziału w specjalnych warsztatach edukacyjno-artystycznych. Podczas zajęć, których tematem przewodnim będą polskie barwy narodowe, uczestnicy na specjalnym podobraziu odbiją swoją dłoń - białą lub czerwoną. Praca zostanie wyeksponowana przed siedzibą SAA. Wykonane zostaną również autorskie broszki o barwach biało-czerwonych oraz chorągiewki, rozdane następnie mieszkańcom podczas uroczystości o godz. 15:30. Z kolei w ramach warsztatów „Ty 100 lat temu” w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, każdy chętny będzie mógł wykonać sobie okolicznościowe zdjęcie nawiązujące strojem lub eksponatem historycznym do czasów sprzed 100 lat. Udział bezpłatny.

Szczeciński Jarmark Niepodległościowy w Alei Kwiatowej

W godz. 11:00 – 19:00 w Alei Kwiatowej zaplanowano Szczeciński Jarmark Niepodległościowy. Na odwiedzających ma czekać sporo atrakcji, m.in.: koncerty, kreatywne zabawy, animacje i warsztaty dla najmłodszych, konkursy, pokaz ognia. Aleja Kwiatowa wypełni się stoiskami handlowymi i gastronomicznymi, a w ustawionej w centralnym miejscu hali będzie można spotkać laureatów konkursu „Zrobione w Szczecinie”. Na miejscu stanie także fotobudka z patriotycznymi rekwizytami. O 12:30 zaplanowano wspólną pamiątkową fotografię. Jedną z atrakcji ma być też czekoladowa strefa Wawel Truck. Z kolei wieczorem (o 18:30) zaplanowano widowiskowy fireshow. Udział w jarmarku jest bezpłatny.

 

Program:

11:00-19:00

- Prezentacja wystawców

- Wielkie Kolorowanie Szczecina

- Patriotyczna fotobudka

- Kreatywne warsztaty promujące program MEWA

- Czekoladowa strefa Wawel Truck

11:11-12:00

- Szczeciński Bieg Niepodległościowy

11:20-11:35

- Występ zespołu Grodzka Agencja Artystyczna

11:40-11:45

- „Jestem Polką i Polakiem” - występ uczniów klasy 1A z SP5

12:15

- Ogłoszenie wyników biegu niepodległościowego

12:30

- Wspólne zdjęcie mieszkańców

13:15

- Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Taki Szczecin stworzyMY”

13:30

- Afrosamba // Piccoli Voci – występy przygotowane przez Pałac Młodzieży

16:00-17:00

- Animacje Teatru Gwitajcie

17:00-18:30

- Koncert „A to Polska Właśnie”

18:30-19:00

- Pokaz ognia i światła Światłogień - pokazy LED & Fireshow Szczecin

Szczeciński Bieg Niepodległościowy

11 listopada ulicami naszego miasta przebiegnie też Szczeciński Bieg Niepodległościowy. Zawodnicy będą mieli do pokonania trasę o długości 5 km. Bieg wystartuje o godz. 11.11 z parkingu między pl. Żołnierza a ulicami Mariacką i Farną (okolice Exp Pubu). Jego trasa będzie prowadzić przez Trasę Zamkową, bulwary, North East Marinę i Most Długi. Metę zlokalizowano w tym samym miejscu co start. Do tej pory udział w biegu zdeklarowało ponad 300 zawodników, ale zapisy wciąż trwają. Zgłoszenia można dokonać drogą elektroniczną do 10 listopada 2018r. do godziny 23:00 pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4i0sGqaJTNTsyJWdJsXdu0BiVlz4Nq9XaERo9PZ1HoLYGRg/viewform. Po tym terminie zgłoszenia będą przyjmowane w dniu biegu w godzinach 09:00 – 10:00 w biurze zawodów, zlokalizowanym w Centrum Informacji Turystycznej w Alei Kwiatowej. 250 najszybszych biegaczy zostanie nagrodzonych okolicznościowymi medalami.

W podziemiach

Wyjątkowe wydarzenie z okazji 100. rocznicy niepodległości przygotowały Podziemne Trasy Szczecina. Przed niedzielnym zwiedzaniem schronu pod Dworcem Głównym PKP o godz. 12:00 odbędzie się spotkanie z wnukiem legionisty Józefa Piłsudskiego. W programie: prezentacja autorskiej wystawy mjr Jerzego Rozpondka, który w zrekonstruowanym mundurze legionisty opowie swoją rodzinną historię i przedstawi pamiątki z czasów Józefa Piłsudskiego. Na koniec wspólne śpiewanie. Więcej szczegółów tutaj

W Starej Rzeźni

Do wspólnego świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w niedzielę, 11 listopada, zaprasza też Stara Rzeźnia. Początek wydarzeń zaplanowano o godz. 11:00 od tradycyjnego odśpiewania „Hymnu do Bałtyku”. Gościem będzie Chór Akademii Morskiej w Szczecinie. Pół godziny później zostanie otwarta wystawa pt. „Wolność”. To ekspozycja prezentująca interpretacje tego słowa zarówno z punktu widzenia dzieci, młodych artystów, doświadczonych twórców, jak i seniorów. Jak przekonują organizatorzy, efekt jest zniewalający, bo wystawa pokazuje, że słowo „wolność” tak naprawdę dla każdego oznacza coś innego. O godzinie 12:00 na „Kapitańskim maszcie” podciągnięta do góry zostanie bandera. Odbędzie się także „Memoriał Stowarzyszeń Morskich Miasta Szczecina” – będzie to okazja do wspomnień, ale i do uświadamiania obecnym w Starej Rzeźni i na Skwerze Kapitanów mieszkańcom Szczecina, że ludzie morza odegrali bardzo istotną rolę w kultywowaniu pamięci o Polsce, kiedy ta znajdowała się pod zaborami. Na miejscu obecni będą m.in. Kapitan Włodzimierz Grycner czy Elżbieta Marszałek, która przygotowała wykład „Droga do Niepodległości”. O 12:30 odbędzie się występ muzyczny przedszkolaków z „Żagielka”.

Finał niedzielnych wydarzeń w Starej Rzeźni zaplanowano o godz. 18:00. Na scenie Sali Iluzjon zaprezentuje się Teatr Broadway w spektaklu muzycznym „Śpiewaj Polsko!”. Artyści zaprezentują szeroki repertuar najbardziej znanych polskich pieśni i piosenek. Będzie podniośle, ale tanecznie i rozrywkowo. Usłyszymy między innymi utwory „Gdzie Ci mężczyźni”, „Serduszko puka”, „Bo z dziewczynami”, ale i przeboje starsze oraz najnowsze. Na scenie obecnych będzie kilkunastu aktorów i wokalistów. Udział we wszystkich wydarzeniach w Starej Rzeźni jest bezpłatny.

Na strzelnicy

Szczecińskie Towarzystwo Strzeleckie w niedzielę, 11 listopada, zaprasza do wspólnego uczczenia rocznicy 100 lat polskiej niepodległości podczas pikniku strzeleckiego. Będzie można oddać 10 strzałów ku Chwale Ojczyzny. Wydarzenie odbędzie się na terenie strzelnicy Borowiec Szczecińskiego Towarzystwa Strzeleckiego. Początek o godz. 10:00. W programie: przeszkolenie strzeleckie, strzelanie z pistoletów, karabinków i strzelb, pamiątkowy dyplom i tarcza z przestrzelinami, wystawa broni historycznej i wiele ciekawych informacji z okresu 100 lat istnienia wolnej Polski, możliwość skorzystania z ciepłego posiłku, darmowa gorąca herbata i kawa. Więcej szczegółów tutaj

W Operze na Zamku

Opera na Zamku 11 listopada o godz. 17:00 zaprasza na specjalny koncert zatytułowany "700 głosów na 100 lat niepodległości", w którym poza chórem i orkiestrą szczecińskiej Opery, wezmą udział również widzowie. Wydarzenie skierowane jest zarówno do młodszych, jak i starszych, rodziców z dziećmi i dziadków. W repertuarze znalazło się 20 pieśni patriotycznych, wpisanych w polską tradycję i kulturę. Na zakończenie zaplanowano wspólne wykonanie pełnej wersji polskiego hymnu. Każdy uczestnik otrzyma śpiewnik, a teksty pieśni dodatkowo będą także prezentowane na telebimie. Wstęp na koncert jest symboliczny – kosztuje tylko 100 groszy, czyli 1 zł. Bilety będą dostępne w kasie Opery na Zamku od 6 listopada, od godz. 12:00.

W Filharmonii

Filharmonia im. M. Karłowicza w niedzielę, 11 listopada, zaprasza na wielki finał cyklu koncertów „Jesteśmy w domu”, przygotowanego z okazji 100-lecia niepodległości i prezentującego polską muzykę w najlepszym wydaniu (koncerty, podczas których usłyszymy utwory premierowe, znakomitą klasykę, jazz, folk i elektronikę odbywają się codziennie w dniach 4 – 11 listopada, szczegóły tutaj). Podczas niedzielnego koncertu, który rozpocznie się o godz. 17:00 zabrzmi „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Orkiestrą będzie dyrygował maestro Jerzy Maksymiuk, zaś partie wokalne wykona sopranistka, Elżbieta Szmytka. Co ciekawe, także 11 listopada ową kompozycję przedstawi również London Sinfonietta (w Royal Festival Hall w stolicy Wielkiej Brytanii), również w ramach wydarzeń dotyczących stulecia niepodległości Polski. Szczeciński koncert będzie transmitowany przez Program 2. Polskiego Radia. Bilety kosztują 40-90 zł.

Na i pod placem Solidarności

11 listopada zaprasza również Centrum Dialogu Przełomy, gdzie o godz. 11:00 zostaną otwarte dwie wystawy - „Dialog pamięci” oraz „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległej”. Zaplanowano też patriotyczne kolorowanki i koncert przebojów międzywojnia w wykonaniu uczniów z SP 56. Niezwykle widowiskowo zapowiada się wieczorny finał projektu „Sto flag na sto lat”. Na pl. Solidarności wyrośnie bowiem las ogromnych flag powiewających na 6-metrowych masztach. Nie wszystkie będą w biało-czerwonych barwach. Będą to flagi osobiste, które przygotują mieszkańcy Szczecina.

Program:

10.00–18.00 | Sala edukacyjna MNS–CDP

Patriotyczne kolorowanki – spotkania rodzinne

11.00–12.00 | Café Przełomy | wstęp wolny

Śpiewająca kawiarenka: przeboje międzywojnia wykonywane przez uczniów SP 56

11.00 | Wystawa stała MNS–CDP oraz Przestrzeń Dialogu (poziom –1)

Otwarcie wystaw: „Dialog pamięci” oraz „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległej”

18.00 | plac Solidarności | wstęp wolny

Finał projektu „Sto flag na sto lat”

W Zamku Książąt Pomorskich

W kameralnym Kinie Zamek 11 listopada odbędzie się Dzień Kina Polskiego. O godz. 18:00 zaplanowano jesienną premierę filmu „Jak pies z kotem" w reżyserii Janusza Kondratiuka, a o godz. 20:00 wyświetlony zostanie niesamowity dokument Ryszarda Kruka pt. „Republika. Narodziny Legendy". Tego dnia bilety ulgowe i normalne będą kosztowały 11 zł.

Szczeciński Marsz Niepodległości

11 listopada ulicami Szczecina przejdzie też VIII Marsz Niepodległości organizowany przez m.in. Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Szczecinie, Młodzież Wszechpolską, Patriotyczną Pogoń Szczecin. Marsz wyruszy o godz. 13:00 z pl. Orła Białego.

O godz. 18:00 w Bazylice Metropolitarnej św. Jakuba odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Godzinę później zabrzmi tutaj oratorium słowno-muzyczne z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w wykonaniu chórów szczecińskich pod dyrekcją prof. Ryszarda Handkego. Wstęp wolny.