3400 m2 powierzchni, garaże, dziedziniec wewnętrzny, strych – to olbrzymie przestrzenie Pałacu Jońskiego, do którego klucze dziś symbolicznie przekazano rektor Akademii Sztuki. Optymistyczne założenia mówią, że obiekt w całości do użytku studentów trafi za dwa lata. „To jest miejsce idealne”.

Pałac Joński mieści się przy pl. Orła Białego 3 i sąsiaduje z należącym już do Akademii Sztuki Pałacem pod Globusem. Przez ponad 100 lat w budynku prowadzona była działalność bankowa, teraz gmach zostanie zaadaptowany na potrzeby studentów. We wtorek, 7 grudnia 2021, podpisano akt notarialny sprzedaży pałacu, a rektor Akademii Sztuki w Szczecinie, dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS odebrała z rąk Leszka Skiby, Prezesa Banku Pekao SA klucze do nowego obiektu uczelni. Przy przekazaniu obecny był również wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

– To szczególny dzień dla Akademii Sztuki. Wobec rozrastającej się uczelni, miejsce to okazuje się być bardzo ważne i istotne, zapewni dobry rozwój – mówiła Mirosława Jarmołowicz, rektor Akademii Sztuki. – To wiele znaczy dla studentów, bo do tej pory – choć Akademia miała cztery obiekty – to tak naprawdę Pałac pod Globusem był jedynym budynkiem dla 9 wydziałów. Wobec mojej analizy, a jestem architektem – to miejsce jest idealne. Spełnia nasze oczekiwania nie tylko dlatego, że to piękny pałac, że pozwoli nam centralizować i tworzyć kampus w jednym miejscu. Tutaj są świetne warunki dla grafiki warsztatowej i malarstwa, indywidualnych prób na kierunkach muzycznych. Koszty adaptacji nie są wysokie. W Akademii brakowało mi pomieszczeń socjalnych, pokoju dla matek z dziećmi, stref chill outu dla studentów. Tutaj na to wszystko będzie miejsce – zapewniała.

W nowym budynku AS poza pracowniami grafiki warsztatowej i malarstwa oraz salami do indywidualnych prób na kierunkach muzycznych, ma znaleźć się miejsce także na pomieszczenia administracji oraz pokoje gościnne, które będą przeznaczone dla pedagogów oraz odwiedzających Akademię wykładowców i artystów.

– To dobry dzień dla Pomorza Zachodnia, dla Akademii Sztuki. Ta najmłodsza uczelnia w Szczecinie cały czas się rozwija, a to wynika z dużej gamy kierunków, które Akademia prowadzi. Jest jedyną w Polsce, która łączy kierunki plastyczne i muzyczne, co stanowi ogromną siłę uczelni – zachwalał Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. – Znajdujemy się w pięknej przestrzeni, która przysłuży się studentom, którzy będą chcieli tutaj studiować. Uczelnie artystyczne powinny być przestrzenią do dyskusji, wymiany poglądów, gdzie młodzi ludzie przedstawiają swoje wizje świata, żeby była przestrzeń w sposób symboliczny dla wszystkich światopoglądów, także konserwatywnych – dodał.

Zakup Pałacu Jońskiego kosztował Akademię Sztuki 8 mln złotych. Transakcja została zrealizowana ze środków przeznaczonych na inwestycje w infrastrukturę: 7 milionów pochodziło z obligacji skarbowych, a 1 milion ze sprzedaży obiektów przy ulicy Grodzkiej.  

Pałac Joński będzie trzecim pałacem należącym do Akademii Sztuki. Poza wspomnianym wcześniej Pałacem pod Globusem, własnością uczelni jest również Pałac Ziemstwa Pomorskiego przy al. Niepodległości.

Pałac Joński zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznym zdobieniom (pilastrom), właśnie w stylu jońskim. Historia tej nieruchomości zaczyna się już w XVIII w., gdy w tym miejscu kamienicę postawił nadleśniczy Bock. Na początku XIX w. budynek został podwyższony, a jego fasada zyskała formy klasycystyczne. W 1924 r. od strony podwórza dobudowano przeszkloną halę zaprojektowaną przez Friedricha Liebergesella. Budynek przez dziesiątki lat związany był z działalnością bankową. Bank Królewski ulokował się tam już w XIX wieku. Później Pałac Joński był siedzibą Banku Cesarskiego i Deutsche Banku (po I wojnie światowej). W czasie polskiej administracji najpierw wprowadzili się tam pracownicy PKO BP i PBKS SA, a od początku tego wieku pałac był siedzibą oddziału Pekao SA.