W związku z nadchodzącym II Festiwalem Kultury Afrykańskiej AFRYKA FEST SZCZECIN 2008 rozmawialiśmy z koordynatorką festiwalu Joanną Gizą - Stępień o idei i celach zorganizowania tego wydarzenia.

Afryka Fest Szczecin 2008 to kontynuacja festiwalu sprzed roku. Pomysłodawczynią zaprezentowania kultury Czarnego Lądu w naszym mieście była Joanna Giza - Stępień. W tym roku kieruje całym przedsięwzięciem, m.in. pracą wolontariuszy.

 

Afryka jest kobietą

 

Na tegorocznym festiwalu zostaną rozpatrzone trzy, podstawowe problemy, z którymi boryka się afrykański kontynent i jego mieszkańcy. Tematyka II edycji Afryka Fest podzielona została na trzy części. Oprócz dyskusji o rozwijającej się gospodarce tego kraju i jego kulturze (filmach i muzyce), będzie również poruszany problem afrykańskich kobiet. Mieszkanki gorącego lądu kojarzone są generalnie z obrzezaniem znanym z książek Waris Dirie, opresywnym systemem patriarchalnym i ciężkimi warunkami życia, a są przecież ucieleśnieniem piękna, kobiecości, symbolami macierzyństwa i siły kobiecej. Festiwal ma służyć obaleniu stereotypów dotyczących wielu aspektów kultury afrykańskiej.

 

Przeciwko nietolerancji w Szczecinie

 

Szczecin nie jest miastem przyjaznym dla ludzi o odmiennym kolorze skóry. Akcje tego typu jak Afryka Fest mają zmienić świadomość mieszkańców naszego miasta, pokazać, jak wspaniała może być inna kultura. Uczenie otwartości nie jest jednak tylko akcją jednorazową. Organizatorzy II Festiwalu Kultury Afrykańskiej współpracują również ze szkołami, w których prezentują najmłodszym różne aspekty kultury afrykańskiego kontynentu. Próbują zainteresować dzieci muzyką, obyczajami, tradycją, sztuką Czarnego Lądu.

 

Można się będzie bawić

 

Mieszkańcy Afryki kochają taniec, ruch i muzykę, tak więc szczecinianie będą mogli skorzystać z warsztatów afro dance lub djembe (szczegóły na stronie http://www.afrykafest.pl/test/), by jeszcze lepiej poznać kulturę Afrykanów. Wstęp jest dla wszystkich chętnych, którzy zgłoszą swój udział pocztą mailową (afrodance@wp.pl).