Tego będziesz mógł/mogła dowiedzieć się na BEZPŁATNYCH, jedynych w Szczecinie, Otwartych Warsztatach Kabaretowych, które 6-7 oraz 13 grudnia poprowadzi na Scenie Kontrastów ZSP kabaret Szarpanina. Swoje uczestnictwo można zgłaszać jeszcze do 4 grudnia. Liczba miejsc jest nieograniczona!

Niech Szczecin zaśmiewa się do łez!

Aby było to możliwe, potrzebne są grupy kabaretowe, w liczbie większej, niż obecna (2), dzięki którym można będzie organizować spotkania, kabaretony tematyczne i które spowodują, że wreszcie życie kabaretowe w naszym mieście rozkwitnie.

 

I Warsztaty Kabaretowe mają na celu podzielenie się, doświadczonych już kabareciarzy takich jak: Grzegorz Dolniak, Marek Juszkiewicz, Marcin Pawłowski i Mariusz Łucyk ze szczecińskiego kabaretu Szarpanina, wiedzą o tym, jak założyć grupę, jak zachowywać się na scenie, jak stworzyć udany skecz, itd. (więcej w programie warsztatów).

 

Na zakończenie uczestnicy będą musieli nabyte umiejętności wykorzystać w praktyce i wystąpić na scenie Kontrastów obok gwiazdy wieczoru, zwycięzcy tegorocznego II Szczecińskiego Przeglądu Amatorskich Kabaretów SZPAK i krakowskiej PAKI - największego ogólnopolskiego przeglądu kabaretów czyli Kabaretu ŚWIERSZCZYCHRZĄSZCZ.

 

Choć bagaż wiedzy wyniesionej z warsztatów będzie mógł przygnieść, to na pewno teoria podana będzie w niezwykle przystępny (czytaj: prześmieszny) sposób.

 

Kto może wziąć udział?

Warsztaty przeznaczone są po to, by rozwijać pasję tworzenia kabaretu wśród młodzieży licealnej i studentów. Uczestnicy muszą mieć conajmniej 16 lat. Zaszczepienie miłości do kabaretowego życia może w przyszłości zaprocentować powstaniem nowych grup, nawet na miarę kabaretu Potem, w którym występował Władysław Sikora, autor zacytowanych w tytule słów piosenki.  

 

Program 

06.12-07.12 – zajęcia warsztatowe

Program zajęć podzielony będzie na trzy części.

Pierwsza część

- integracja uczestników poprzez sprawdzone formy warsztatowe  - rozmowa dotycząca sztuki kabaretowej, jej podstawowych zasad, ogólnych reguł budowy skeczu i programu kabaretowego, pracy w zespole, pracy na próbie, występu

Druga część 

- zapoznanie uczestników z umiejętnościami z zakresu podstawowych technik scenicznych takich jak m.in. ćwiczenia dykcji i emisji głosu, ruch sceniczny, podstawy zachowania się na scenie 

Trzecia część

- uczestnicy podzieleni zostaną na 3 grupy, w których pracować będą nad przygotowanymi wcześniej przez prowadzących tekstami satyrycznymi. Pod okiem prowadzących opracowywane będą poszczególne skecze. Ostatnim etapem po zakończeniu pracy w grupach będzie złożenie wszystkich przygotowanych skeczy w program, który uczestnicy zagrają tydzień później przed publicznością na deskach Sceny Kontrasty

13.12.08 – pokaz powarsztatowy

Ostatniego dnia odbędzie się próba generalna programu oraz pokaz powarsztatowy.