Gdzie i kiedy?
dziedzińce Akademii Sztuki w Szczecinie, pl. Orła Białego 2
sobota, 1 kwietnia 2017, 17:00
Za ile?
darmowe
Pomaganie przez muzykę, czyli gramy i pomagamy podopiecznym Fundacji DKMS. 1 kwietnia br. o godz. 17:00, na dziedzińcach Akademii Sztuki w Szczecinie odbędzie się koncert charytatywny na rzecz walki z nowotworami krwi. Podczas koncertu zagrają trzy znakomite zespoły: Lebowski, Chorzy i Jackpot.
Koncert organizowany jest w ramach projektu społecznego PomaGranie stworzonego i prowadzonego na zasadzie wolontariatu przez dwoje tegorocznych maturzystów z XIV LO w Szczecinie, Magdalenę Sówkę i Karola Nowaka. Projekt został zgłoszony do udziału w programie Zwolnieni z Teorii (www.zwolnienizteorii.pl).

PomaGranie jest inicjatywą mającą na celu wsparcie Bazy Dawców Komórek Macierzystych dzięki zebranej podczas koncertu charytatywnego darowiźnie. Wydarzenie ma zachęcić lokalną społeczność do wypełnienia formularza potencjalnego dawcy szpiku, oddawania krwi lub udzielenia wsparcia finansowego.

Koncert charytatywny będzie łączył dobrą zabawę przy wyśmienitej muzyce, zbiórkę pieniędzy przez wolontariuszy, licytacje fantów otrzymanych od partnerów i sponsorów oraz niepowtarzalną okazję dołączenia do grona Potencjalnych Dawców szpiku. Całość zebranych środków zostanie przekazana Fundacji DKMS.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Choroba dotyka wszystkich, bez względu na wiek – małe dzieci, młodzież, dorosłych. Każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od zgodnego dawcy. Jednak zaledwie 25% pacjentów znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75% zdanych jest na dawców niespokrewnionych. Niestety wielu chorych wciąż nie znajduje zgodnego genetycznie dawcy. Misją Fundacji DKMS jest zmiana tego stanu rzeczy i znalezienie dawcy dla każdego pacjenta. Rejestracja i przebadanie jednego potencjalnego dawcy to koszt 180 PLN. Jest on w całości pokrywany przez DKMS i dlatego tak ważna jest każda złotówka przekazywana fundacji. Dzięki darowiznom DKMS może rozwijać bazę, rejestrując nowych dawców i dążąc do tego, by każdy chory miał szansę na ratujący życie przeszczep.

Koncert charytatywny PomaGranie to doskonała okazja, by w „miłych okolicznościach architektury”, przy dźwiękach świetnej muzyki włączyć się w inicjatywę, której przyświeca szczytny cel. Zapraszamy już w sobotę 1 kwietnia (to nie żart) o godz. 17:00. Wstęp wolny (ale dobrowolne datki mile widziane).


Gwiazdy koncertu PomaGranie:


LEBOWSK
I to zespół, którego oryginalny styl odbiorcy określają mianem „muzyki do nieistniejącego filmu”. Wydany w 2010 r. debiutancki album „Cinematic”, jest swoistym ukłonem w stronę wybitnych postaci polskiego kina, ilustrowanym muzyką przeplataną oryginalnymi kwestiami wyjętymi z pereł klasyki polskiego filmu oraz kinematografii światowej. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy ambitnej muzyki rockowej i zebrał setki pochlebnych recenzji w ok. 30 krajach świata.
Do pracy nad drugą płytą szczeciński kwartet zaprosił legendę światowego jazzu, wybitnego niemieckiego trębacza – Markusa Stockhausena. Nagrany wspólnie singiel „Goodbye My Joy” przez 17 tygodni utrzymywał się na Liście Przebojów Programu III Polskiego Radia.

CHORZY
to charyzmatyczny, niebanalny projekt muzyczny, który swoją przebojowość zawdzięcza autorskiej muzyce i inteligentny tekstom o zabarwieniu humorystycznym. Reprezentują gatunek rocka społecznego, angażując się na wesoło zarówno w problemy kulturowe, jak i osobiste. Charakter zespołu idealnie odzwierciedla cytat z ich strony internetowej: „Balansują na cienkiej linii między totalnym luzem a śmiertelną powagą. Cechujący ich występy pastisz jest wypadkową obu tych stanów.”
Laureaci festiwali Lizard King, Korowód i Emergenza. Piosenką „Co się stało z polską piłką” debiutowali na listach przebojów. Znani słuchaczom Antyradia, Programu 3 Polskiego Radia, Radia Merkury, Radia Olsztyn i oczywiście Radia Szczecin.

JACKPOT
to niezwykle klimatyczny, wysublimowany duet finalistów X edycji Must Be the Music. Ich koncerty to „sentymentalna, acz nie pozbawiona dobrego humoru, podróż do świata, w którym muzykę pisali prawdziwi kompozytorzy, a teksty wielcy poeci”. Nic zatem dziwnego, że w ich repertuarze znajdziemy między innymi piosenki Hanny Banaszak, Ewy Bem, Krystyny Prońko, Andrzeja Zauchy, Kabaretu Starszych Panów i Grażyny Łobaszewskiej, a także autorskie utwory.
Pierwsza płyta zespołu, „Historie wielkiej wagi” (2015), zebrała doskonałe recenzje publicystów i publiczności.