To będzie pierwsze „Szczecińskie spotkanie ze średniowieczem”. Obok pokazów rzemieślników, koncertów muzyki dawnej i warsztatów, jedną z atrakcji festiwalu kultury średniowiecznej będzie turniej Polskiej Ligi Walk Rycerskich. Impreza odbędzie się w najbliższy weekend (11-12 lutego) w hali przy ul. Narutowicza 17. Wstęp wolny.
To co do tej pory mieszkańcy Szczecina mogli oglądać w postaci inscenizowanych pokazów teraz zobaczą w formie realnej sportowej rywalizacji. W PLWR naprzeciw siebie stają zawodnicy wyposażeni dokładnie tak jak średniowieczni rycerze: z bronią (tępą) i w zbrojach inspirowanych historycznymi przekazami. Walczą w indywidualnych pojedynkach i starciach grupowych (5 na 5). Wszystko w formule full contact.

- To bardzo widowiskowa rywalizacja, która zawsze budzi duże emocje wśród kibiców – mówi Tomasz Osak ze Stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej „Komandoria Chwarszczany”, organizator imprezy. – Do udziału zgłosiło się osiem drużyn z całej Polski, dwie z Czech oraz ekipy z Niemiec, Danii i Izraela. Walkom będzie się przyglądał selekcjoner kadry narodowej.

Wśród rywalizujących zabraknie drużyny ze Szczecina, ale miejscowi kibice będą mogli wspierać dopingiem Rycerza Łódź, w barwach którego występują zawodnicy z naszego miasta.

- Jest nas za mało, by stworzyć odrębny zespół, więc przyłączyliśmy się do kolegów – wyjaśnia Tomasz Osak.

W weekend liczba pasjonatów walk rycerskich może się w mieście zwiększyć. Każdy chętny będzie mógł podczas warsztatów spróbować swoich sił w tej dyscyplinie (będzie „na miękko” - uspokajają organizatorzy). Nie zabraknie również pokazów dawnych europejskich sztuk walki i historycznych prelekcji. Ale coś dla siebie znajdą wszyscy zainteresowani kulturą średniowiecza. Będą koncerty, pokazy tańca i pokazy rzemieślników.

Organizator, Stowarzyszenie rekonstrukcji historycznej „Komandoria Chwarszczany”, działa od 2006 roku. Do tej pory znani byli głównie z organizacji plenerowych imprez w Chwarszczanach, w powiecie myśliborskim, gdzie znajduje się XIII-wieczna kaplica templariuszy.

11 lutego, sobota:
10.30 Przegląd przez wieki
11.30 Pokaz Dawnych Europejskich Sztuk Walki
13.00 Oficjalne rozpoczęcie
13.30 Starcia pojedynkowe turnieju Polskiej Ligi Walk Rycerskich
14.30 Starcia grupowe turnieju Polskiej Ligi Walk Rycerskich
17.30 Pokazy DESW oraz prelekcje historyczne
19.00 Finały walk grupowych turnieju PLWR
20.00 Koncert zespołu Stout

12 lutego, niedziela:
12.00 Rozpoczęcie
12.30 Pokazy rzemieślników
14.00 Pokazy oraz trening DESW
16.00 Oficjalne zakończenie wydarzenia i podziękowania