To drzewo smoczkowe, które ma pomóc dzieciom rozstać się z niepotrzebnym już gadżetem. Pierwsze smoczki zawisną na gałęziach w sobotnie południe, 8 kwietnia.
Smoczkowe drzewa można spotkać w wielu miastach w całej Europie, m.in. Szwecji, Niemczech i Hiszpanii. Najczęściej rosną w dziecięcych parkach i przy placach zabaw. Zwisające z gałęzi smoczki budzą ciekawość, a umieszczone obok tabliczki zachęcają „duże” dzieci do pozostawienia na nich także swojego gadżetu.

W Szczecinie smoczkowe drzewo posadzono wczoraj nad Jeziorkiem Słonecznym. To głóg ozdobny, ufundowany przez Rotary Klub Szczecin.

Oficjalna inauguracja drzewa odbędzie się w najbliższą sobotę (8 kwietnia) o godzinie 12:00. Pomysłodawcy zapraszają wszystkich rodziców z dziećmi, które jako pierwsze chciałyby zawiesić na gałęziach swoje smoczki. Tego dnia zaplanowano również zdrowy poczęstunek i wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Dziecko powyżej 18. miesiąca życia, które nie może rozstać się ze smoczkiem to wielki problem dla rodziców. Jak mówi specjalista ortodonta dr Izabella Doniec-Zawidzka, odruch ssania rozpoczyna się już około 2. miesiąca życia płodowego i trwa do 1. roku życia dziecka. Po tym okresie przeradza się w nawyk. Odruch ssania powinien ustąpić funkcji odgryzania, jeżeli przedłuża się wpływa niekorzystnie na rozwój dziecka, prowadząc m.in. do problemów ze zgryzem i zaburzeń formowania dźwięków.











foto: Rada Osiedla Gumieńce