Gdzie i kiedy?
Stara Komenda
pl. Batorego 3
środa, 8 marca 2017, 19:00
Za ile?
darmowe
„8 marca – Sztuka Kobiet” w Browarze Stara Komenda to otwarcie dwóch wystaw – ceramiki Anny Molskiej oraz plakatu Joanny Momot i Sary Kudyby. Muzycznym wzbogaceniem wieczoru będą inspiracje etniczne didżejki Puf.
„Szczecińskie historie ceramiczne” Anny Molskiej
Otwarciu wystawy ceramiki szczecińskiej formiarki towarzyszyć będzie spotkanie z autorką dotyczące specyfiki pracy z ceramiką, projektowaniu, wykorzystywanych materiałach i miłości do porcelany. Na wystawie prezentowane będą najnowsze prace ceramiki użytkowej ukazujące piękno i wykorzystujące właściwości porcelany oraz kamionki. Wyjątek stanowi jeden z pierwszych cyklów artystki, naczyń inspirowanych wzornictwem Stettiner Ware – Towar Szczeciński, czyli ceramiki, która od połowy XVII w. do początków XX w. wytwarzana była w farfurniach na terenie Pomorza Przedniego, także w Szczecinie, a stąd eksportowana do wielu miast nadbałtyckich.

Na ekspozycji będzie można obejrzeć kilkadziesiąt obiektów użytkowych stanowiących różne serie: czarek, talerzy i mis ozdobnych. Oryginalny charakter dla wytwarzanych form nadają nie tylko indywidualnie zaprojektowane proporcje, ale także efektowny dobór barwników i szkliw inspirowany odcieniami zieleni, błękitu i turkusu. Niecodziennym materiałem wykorzystywanym w dekorowaniu ceramiki szczecińskiej formiarki jest złoto, które pojawia się w motywach odciśniętych roślin, cyfr i figur geometrycznych.

Anna Molska – formiarka, gliniarka, porcelaniarka. Mieszka i tworzy w rodzimym Szczecinie. Projektuje indywidualne kolekcje naczyń, ale także nietypowe formy użytkowe. Absolwentka wzornictwa przemysłowego i muzykologii.

„Społeczne” Joanny Momot i Sary Kudyby
Na wystawę plakatu „Społeczne” składają się prace dwóch studentek Grafiki Projektowej Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie Joanny Momot i Sary Kudyby, powstałych w Pracowni Projektowania Plakatu i Ilustracji pod opieką profesora Leszka Żebrowskiego oraz Piotra Depty-Kleśty. Tematy podjęte to sprawy społeczne, często drażliwe, ciężkie i aktualne. Za pomocą syntetycznego języka graficznego studentki podejmują świadomy dialog z odbiorcą. Jest to dojrzała próba zmierzenia się z ważnymi tematami i ukazanie ich w często przejaskrawionym, ironicznym świetle.

Etniczne inspiracje didżejki Puf

Djka Puf – niegdyś zwana Dobrą Ciocią. W jej domu od zawsze było pełno muzyki. Mama śpiewała, tata grał na wszystkim co wpadło mu w ręce (głównie akordeonie). Wychowanka zespołu ludowego prowadzonego przez jej rodziców – Małe Siermięgi z Bań. Muzyką elektroniczną fascynuje się od ponad dekady. Jej pierwsze sety w szczecińskich klubach były mieszanką klasycznych basowych gatunków, z gatunkami o bardzo dziwnych nazwach. Był czas, gdy udzielała się w słynnej Oranżadzie oraz jeździła w trasy i puszczała bity raperom. Po zakończeniu tej przygody postanowiła odpocząć i oddać się całkowicie swojej drugiej pasji – pisaniu. Jednak miłość do muzyki jest silniejsza. Powoli wraca do hobbystycznego didżejowania, ale już w innym wydaniu – bardziej refleksyjnym i radosnym. To taki powrót do korzeni – teraz w jej setach będzie można usłyszeć rzeczy ludowe i etniczne w połączeniu z elektroniką oraz skoczne raggateki.