Drzewa, krzewy, kwiaty, ławki, stoliki i place zabaw już niebawem mogą pojawić się na nowo tworzonych szczecińskich zielonych podwórkach. Właśnie ruszył nabór wniosków wspólnot zainteresowanych otrzymaniem dofinansowania w ramach programu "Zielone Podwórka Szczecina".

 

Wspólnoty, które chciałby uzyskać dofinansowanie na stworzenie zielonego podwórka na swoim terenie powinny w Zarządzie Budynków i Lokali Komunalnych (ul. Mariacka 25, pok. nr 27) złożyć kompletny wniosek do 15 lutego 2013 roku. Łączna kwota dofinansowania, podobnie jak w roku ubiegłym, wynosi 600 tys. zł.
 
Najważniejsze zasady programu
 
Program dotyczy wspólnot, które spełniają poniższe warunki:
1. znajdują się w nich lokale stanowiące własność Gminy Miasto Szczecin lub spółki komunalnej,
2. mają zawarte porozumienie/umowę z Gminą Miasto Szczecin lub spółką komunalną na korzystanie z terenu stanowiącego własność Gminy Miasto Szczecin, służącego do użytku właścicieli nieruchomości wspólnej dla jej potrzeb związanych z prawidłowym funkcjonowaniem nieruchomości.
 
Wysokość dofinansowania może wynosić:
1. w przypadku tworzenia terenów zielonych wraz z towarzyszącą infrastrukturą i miejscami wypoczynku - 75% kwoty kosztów przedsięwzięcia,
2. w przypadku tworzenia placów zabaw dla dzieci - 95% kwoty przypadającej na zakup i montaż urządzeń zabawowych oraz specjalistycznej nawierzchni.
 
Od początku trwania programu „Zielone Podwórka Szczecina” dofinansowanych i odebranych zostało już 70 projektów rewitalizacji. Łączna kwota dofinansowania to 5 mln 300 tys. zł. Program znalazł się wśród projektów wyróżnionych w kategorii Wspólnota Obywatelska na Witrynie Obywatelskiej Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Oznacza to, że Gmina Miasto Szczecin w ramach programu Zielone Podwórka wykazała się „działalnością na rzecz dobra wspólnego, budowania kapitału społecznego poprzez współpracę władz, obywateli i ich organizacji w gminach i powiatach”.
 
Regulamin programu wraz z wnioskiem dostępny jest na stronie internetowej ZBiLK  w zakładce "Zielone Podwórka". W przypadku pytań i wątpliwości do dyspozycji pozostaje pracownik zarządu zajmujący się realizacją założeń programu - tel. 91 48 86 311.