Powoli dobiegają końca prace przy elewacji Morskiego Centrum Nauki. Główna bryła gmachu została przykryta siatką cięto-ciągnioną, która stłumiła jaskrawe barwy płyt elewacyjnych. Teraz najbardziej rzuca się w oczy konstrukcja przylegającej do budynku klatki schodowej, z pomarańczową obudową szybu windowego.
Prace przy jej elewacji jeszcze będą prowadzone, ale okazuje się, że zmiany obejmą tylko część tego obiektu.
– Klatka schodowa zostanie obudowana siatką do wysokości kondygnacji parteru. Powyżej zostanie tak, jak jest. Prace związane z elewacją zewnętrznej klatki schodowej zakończą się do końca marca – informuje Jarosław Dobrzyński, rzecznik prasowy Morskiego Centrum Nauki.
Na wizualizacjach wyglądało to inaczej
To o tyle zaskakujące, że na wizualizacjach z maja 2020 r., gdy ogłoszono zmianę koncepcji na elewację, cała konstrukcja klatki schodowej jest przykryta siatką.
– Był taki projekt, ale architekt z niego zrezygnował – tłumaczy Jarosław Dobrzyński.
Dyskusje o elewacji Morskiego Centrum Nauki toczą się już od dawna. Kontrowersje wzbudziło pojawienie się na budynku żółto-pomarańczowych płyt elewacyjnych, które miały imitować kontenery przewożone na statku. Ostatecznie elewacja została przykryta siatką, która znacząco zmieniła odbiór gmachu i sprawia, że z różnych miejsc wygląda on nieco inaczej. Dodatkowo, budynek będzie jeszcze podświetlony. Na razie trwają testy iluminacji.
Edukacja i zabawa w nowoczesnym wydaniu
W MCN zaplanowano multimedialne i oryginalne eksponaty związane z wodą oraz morzem, które w inspirujący sposób mają opowiadać np. o żegludze czy szkutnictwie. Trwa przygotowywanie wystawy, która będzie składać się z ponad 200 eksponatów Częścią budynku jest ulokowane w żelbetowej kuli planetarium. Atrakcją będzie też ogólnodostępny taras widokowy na dachu.
Otwarcie Morskiego Centrum Nauki planowane jest na koniec 2022 roku.
Poniżej wizualizacje z maja 2020:
Komentarze
0