Masz swoje własne zdanie na temat aplikacji Szczecina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016? Wyraź je! Twój głos jest ważny - to Twoje miasto.

W związku ze staraniami Szczecina o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku stowarzyszenie „Szczecinianie razem” oraz Wyższa Szkoła Sztuki Użytkowej organizuje publiczną debatę pt: „Priorytety – Szczecin Europejska Stolica Kultury 2016”.

Debata odbędzie się o godz. 18:00 w dniu 22. Marca 2010 r. w siedzibie Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej, ul. Kolumba 61 w Szczecinie.

 Priorytety strategiczne aplikacji Szczecina:

1. Szczecin: redefinicja

Zdefiniujmy nasze miasto na nowo: z jakich korzeni wyrastamy? Jakim miastem chcemy się stać? Jaka ma być nasza nowoczesna polis? Zainspirujmy Europę! Szczecin potrzebuje świeżego, odważnego zdefiniowania, a Europa potrzebuje świeżego, odważnego Szczecina

2. Zszywanie Europy

Szczecin jest miastem leżącym „na zachód od Wschodu i na wschód od Zachodu”, spinającym dwie części rozdartej do niedawna Europy. Dlatego może być miejscem debaty o łączeniu tego, co rozdarto. Rozdarć w Europie jest nadal wiele: jak je zszyć? Czy kultura może być nicią łączącą nasz kontynent? Chcemy dać Europie inspirujący przykład transgranicznego regionu kultury, w którym dawne pęknięcia zrastają się bez śladu

3. Migracje kultur

Europę współkształtują od wieków przepływy ludności: wędrówki ludów, wygnania, wywózki, wysiedlenia, emigracja w poszukiwaniu lepszego bytu. Tak kształtowała się wielokulturowość naszych miast. I dziś przelewają się przez Europę fale emigracji: są zagrożeniem czy szansą? Jakiej wielokulturowości potrzebujemy w Europie dzisiaj? Gdzie leży złoty środek między opresyjną asymilacją imigrantów a zamkniętymi gettami obcych sobie kultur?

4. Przepływy, fale, prądy…

Przepływy idei, fale inspiracji, prądy sztuki, kształtują się zaskakująco często na styku miasta i wody. Czy coś wyróżnia miasta nad wodami? Jak wykorzystują one swoje położenie? Czy dobre doświadczenia udanego sąsiedztwa z wodą można przenosić do innych miast?

5. Kultura podziemna – kultura podniebna

We współczesnym świecie pop-kultura usiłuje zająć całe pole kultury. Przed kulturowym spłaszczeniem bronią nas nisze kultury ambitnej: tej, którą niektórzy nazywają „wysoką” i tej, którą inni nazywają „alternatywną”. Czy umiemy przełamać wzajemną nieufność pomiędzy tymi dwoma biegunami? Czy pomiędzy kulturą podniebną i kulturą podziemną uda się zbudować sojusz ambitnych przeciw kulturowej masówce i artystycznej łatwiźnie?

6. Co to? Polska.

Zadaniem Szczecina jest pokazać Europie Polskę; jakie zjawiska i postacie z naszego kraju będą dla Europy interesujące? Które polskie marki kulturalne chcielibyśmy pokazać Europejczykom?

Więcej informacji na http://www.szczecinianierazem.org/