Ostateczny termin rozpoczęcia inwestycji Szczeciński Szybki Tramwaj zbliża się. Stowarzyszenie SENS i STMKM wyrażając głębokie zaniepokojenie z powodu nierozwiązania konfliktu między Urzędem Miasta Szczecin, a mieszkańcami willi Gruneberga, skierowały dziś wspólne stanowisko do Stowarzyszenia „Ocalmy Zabytek” i Prezydenta Miasta Szczecin.

Argumenty obu stron konfliktu konfrontowaliśmy kilka tygodni temu ( przeczytaj:  Willa a Szczeciński Szybki Tramwaj. Konfrontujemy argumenty ). Dzisiejsze pismo jest wyrazem obawy mieszkańców przed utratą ponad 100 mln dofinansowania na budowę SST.

Wzywamy przedstawicieli Stowarzyszenia Ocalmy Zabytek oraz mieszkańców willi do wyrażenia zgody na przesunięcie budynku w miejsce, które umożliwi rozpoczęcie budowy SST. Jednocześnie miasto powinno dołożyć wszelkich starań, aby bardzo skrupulatnie zabezpieczyć budynek przed możliwymi uszkodzeniami. Dodajmy, iż operacje przesuwania znacznie większych i gorzej zachowanych budynków odbywają się na świcie bez szkody dla przenoszonych obiektów. Miasto powinno sfinansować późniejszy remont generalny willi oraz budowę nowego chodnika i drogi dojazdowej do budynku. Powinno też zadeklarować chęć pomocy Stowarzyszeniu w otwarciu działalności kulturalnej i poszukiwaniu partnerów oraz sponsorów dla tego przedsięwzięcia. Wraz z realizacją SST, miasto Szczecin ma moralny obowiązek wziąć na siebie ciężar przywrócenia pamięci o Barnimie Grunebergu. Nie możemy godzić się na to, aby wraz z realizacją jakiejkolwiek inwestycji w zapomnienie odeszła część naszej historii – piszą Damian Lachowski ze stowarzyszenia Sens i Robert Łubiński ze stowarzyszenia STMKM, podkreślając iż mają świadomość, że intencją Stowarzyszenia Ocalmy Zabytek jest troska o dziedzictwo kulturowe miasta.

 

Jesteśmy przekonani, że przesunięcie zabytku nie umniejszy jego nieocenionej wartości, również tej niematerialnej, a zainteresowane przywróceniem mu świetności strony nie stracą zapału do działania po jego ocaleniu. Na ten moment najważniejsze, to zawrzeć kompromis i zająć się budową trasy tramwajowej oraz poszukiwaniem partnerów i możliwości rozpoczęcia działalności centrum organowego. - kończą pismo.

 

Na czwartek została zapowiedziana konferencja prasowa, dotycząca Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Będziemy informować o dalszym rozwoju wydarzeń.