Pięć żywiołów – ogień, ziemia, powietrze i woda oraz eter są konceptami, które mają długą historię i znaczenie w różnych kulturach na całym świecie. Wielu starożytnych filozofów i kultur uwierzyło, że wszystkie rzeczy w przyrodzie są tworzone i związane z jednym lub więcej z tych żywiołów.
Na przykład w starożytnej Grecji, cztery żywioły były uważane za podstawowe składniki, które tworzyły cały wszechświat. Ogień symbolizował moc, energię i transformację, ziemia reprezentowała stabilność, ugruntowanie i płodność, powietrze było symbolem swobody, ruchu i intelektu, a woda symbolizowała życie, płynność i oczyszczenie. Żywioły nadal mają swoje znaczenie i są często używane jako metaforyczne i symboliczne elementy w różnych dziedzinach, takich jak astrologia, medycyna naturalna, sztuka i filozofia. Każda materia – organiczna, czy nieorganiczna – posiada w sobie każdy z pięciu żywiołów w rożnych proporcjach. Funkcjonowanie i zależności pomiędzy żywiołami określa się jako następujący w określonej kolejności proces.
Jest to proces przejawiania się Świadomości Kosmicznej, tego jak się ona kształtuje. Eter jako piąty z żywiołów jest bardzo subtelny, kojarzony jest z dźwiękiem, a co za tym idzie ze zmysłem słuchu. To jednak nie wszystko. Eter odpowiada za miłość i współczucie. A dzięki połączeniu tego wszystkiego mamy możliwość ciągłego rozwijania swojej świadomości.
Niniejsza wystawa została zainspirowana obrazem Elżbiety Kugler pt: „Pomiędzy żywiołami”.
Komentarze
0