Trafostacja Sztuki zaprasza na spotkanie autorskie z Maxem Cegielskim wokół książek „Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem” i „Prince Polonia”.
„Inspiracją dla książki „Prince Polonia” były w dużym stopniu badania w Szczecinie w 2021 r., podczas wystawy w TRAFO pod tym samym tytułem. Równoległa historia polskiej transformacji, rozgrywająca się na trasie Szczecin–Indie–Singapur. Bez sporów polityków, dzielnych bohaterów, przekrętów i wielkich dat, za to z torbami pełnymi magnetowidów, VHS-ów i indyjskich ciuchów. Mało znany, szalenie ciekawy wątek w najnowszej historii Polski, zaserwowany jako wciągająca awanturnicza opowieść”. (Olga Drenda)
W „Kongo w Polsce” Max Cegielski wyrusza w niespieszną wędrówkę, która wiedzie przez bieszczadzką Atlantydę, przez Żuławy, Brukselę i Auschwitz. Z „Jądrem ciemności” Conrada jako przewodnikiem tropi historie mniejszości wymazanych z naszej zbiorowej pamięci, z pomocą lektur i własnych odkryć rekonstruuje przebieg ich małych i wielkich zagład. Książka jest medytacją w drodze o niejednoznacznościach historii, paradoksach pamięci i o tym, jak i do czego może nam się jeszcze przydać wielka literatura.
Max Cegielski – pisarz, kurator, badacz, dziennikarz, animator kultury, podróżnik. Autor reportaży, powieści i biografii, m.in.: „Masala” (2002), „Apocalypso” (2004), „Pijani Bogiem” (2007), „Oko świata”, „Od Konstantynopola do Stambułu” (2009), za którą otrzymał nagrodę im. Beaty Pawlak, „Mozaika. Śladami Rechowiczów” (2011) oraz „Wielki Gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata” (2015), „Prince Polonia” (2020), „Kongo w Polsce” (2023). Autor i kurator projektów artystycznych. Współzałożyciel Masala Sound System. Do 2015 r. prezenter TVP Kultura, współprowadzący Hali Odlotów, uhonorowanej nagrodą Grand Press.
Komentarze
0