Książnica Pomorska zaprasza na spotkanie i dyskusję na temat życia żydowskiego w niemieckim Szczecinie, losu Żydów z Pomorza Zachodniego po deportacji w lutym 1940 r., oraz współczesnych form ich upamiętnienia.
W roku 1863 urodzony w Dobrzynie Henry (Chaim) Cohn powrócił z Kalifornii po gorączce złota i zaczął nowe życie rodzinne i zawodowe jako kupiec w Szczecinie. W 1914 opublikował swoje „Wspomnienia z młodości”. Jego wnuk Werner jako młody chłopak został zaciągnięty do wojska niemieckiego podczas I wojny światowej. Po aresztowaniu przez Gestapo w 1934 r. wyemigrował do Palestyny. Jego syn Micha, na co dzień mieszkający w Haderze w Izraelu, po raz pierwszy zwiedzi rodzinne miasto swojego ojca.
Oprócz Micha Cohna w dyskusji uczestniczyć będą także: prof. dr hab. Jörg Hackmann dyrektor MOBI Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. prof. US Eryk Krasucki, Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz redaktor Bogdan Twardochleb. Moderacja: dr Agata Jankowska (Ośrodek Pamięć i Przyszłość).
Komentarze
0