Przez kolejne dekady losy Polski były dramatyczne, a Polakom towarzyszyły represje i trudna walka o Niepodległość. Na kartach historii bohatersko zapisali się głównie mężczyźni, przywódcy, politycy. Jednak nieprzypadkowo rocznica 100-lecia Niepodległości zbiega się z rocznicą nadania praw wyborczych kobiet. Historia (Herstoria) bohaterskich Polek jest zbyt mało znana, by powszechnie łączyć walkę o Niepodległość z kobietami. Warto zatem przypomnieć zasługi i postaci polskich kobiet, które podejmowały trud walki. Oddać część ich pamięci, aby kolejne pokolenia znały nie tylko zasłużonych ojców, ale również zasłużone matki. Jako spadkobiercy poprzednich pokoleń nie możemy zapomnieć o zasłużonych kobietach w historii odzyskiwania niepodległości naszego kraju. Celem projektu jest przedstawienie postaci, które zasługują za swoją działalność i poświęcenie na pamięć wśród kolejnych pokoleń Polaków.
Projekt „Niepodległe” przywołuje pamięć o kobietach zasłużonych w walce o niepodległość w skali ogólnopolskiej, jak i lokalnej.
Dom Kultury „13 Muz” dzięki programowi „Koalicje dla Niepodległej” i uzyskanemu w drodze konkursu dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizuje projekt „Niepodległe”.
W projekcie „Koalicje dla Niepodległej” - koalicjantami są: Uniwersytet Szczeciński Wydział Humanistyczny, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szczecinie, Collegium Balticum Szczecińska Szkoła Wyższa oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Szczecinie.
Projekt Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
WYSTAWY
„Tak powstawała Niepodległa” - wystawa poświęcona procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej. Zostały przedstawione wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz osiągnięcia II Rzeczypospolitej. Tematy, do których nawiązuje wystawa to m.in. walka o polską tożsamość do 1918 roku; Polska budowana od nowa, czyli listopad 1918; W drodze ku nowoczesności, czyli inwestycje i rozwój; Administracja i samorządność w pierwszych latach niepodległości; Polska mozaika czy Architektura. Wystawa powstała z inicjatywy Biura Programu „Niepodległa”, autorami plansz są dr Sebastian Adamkiewicz (muzealnik i adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) oraz Anna Bińkowska (Biuro Programu „Niepodległa”), zaś konsultantem historycznym dr hab. Paweł Grata, prof. UR.
„Kobiety Niepodległości - Matki Niepodległości” - Niepodległość miała nie tylko zasłużonych Ojców, ale też wybitne Matki. Chociaż ze względu na realia epoki kobiety nie stały na czele wojsk czy ruchów politycznych, ich praca dla Polski miała nie mniejsze znaczenie. Na wystawie zaprezentowano sylwetki kobiet zasługujących na tytuł Kobiety / Matki Niepodległości. To wybitne kobiety, które odegrały znaczącą rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, które wpisały się w historię tworzenia się polskiego narodu i polskiej tożsamości.
Organizacja i koordynacja: Magdalena Tyczka m.tyczka@13muz.eu
Wstęp wolny
Komentarze
0