Książnica Pomorska zaprasza do uczestnictwa w tegorocznym wykładzie z cyklu „Przekroje i zbliżenia. Wykłady Markiewiczowskie”, zatytułowanym „Kultura jako źródło buntu. O kulturze wysokiej lat 70. XX w.”, który odbędzie się w czwartek 23 listopada o godz. 14.00 w Sali im. prof. H. Markiewicza.
Wybitny polonista i bibliofil prof. Henryk Markiewicz zmarł 31 października 2013 r. w Krakowie, a w 2014 roku dla uczczenia pamięci zmarłego jedną z sal Muzeum Literackiego Książnicy Pomorskiej nazwano jego imieniem oraz zainicjowano cykl wykładów „Markiewiczowskich”. Wystąpienia w ramach cyklu mieli już kolejno: prof. Andrzej Mencwel (Uniwersytet Warszawski), prof.dr hab. Małgorzata Książek-Czermińska (Uniwersytet Gdański), prof. Anna Legeżyńska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Anna Łebkowska (Uniwersytet Jagielloński), prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), prof. Radosław Gaziński (Uniwersytet Szczeciński), prof. Małgorzata Mikołajczak (Uniwersytet Zielonogórski) oraz prof. Andrzej Romanowski (Uniwersytet Jagielloński). Coroczne upamiętnianie prof. H. Markiewicza w Książnicy Pomorskiej ma związek z włączeniem do zbiorów instytucji liczącej ok. 40 tys. woluminów biblioteki naukowej uczonego. W skład zakupionej kolekcji, oprócz księgozbioru, weszły także rękopiśmienne archiwalia i korespondencja profesora.
Tegoroczny „Wykład Markiewiczowski” wygłosi dr hab. prof. UW Marcin Zaremba, pracownik Zakładu Historii XX w. Uniwersytetu Warszawskiego, który specjalizuje się w badaniu i opisie historii społecznej, kulturowej i emocji PRL. Prof. Zaremba jest autorem szeregu tekstów w tygodniku „Polityka” i „Gazecie Wyborczej”, a także monografii poświęconej czasom powojennym pt. „Wielka Trwoga. Polska 1944 – 1947. Ludowa reakcja na kryzys”, w której zabiera czytelnika w podróż „po spustoszonym przez wojnę państwie strachu, biedy i niepewności”. W ostatnim czasie prof. Zaremba zajął się okresem nieco nam bliższym, a efektem tych badań jest właśnie wydana monografia „Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności”. Temat wykładu nawiązuje do jednego z rozdziałów najnowszej książki prof. Zaremby, w której wskazuje on m.in. i omawia dzieła kultury epoki gierkowskiej „zachęcające do krytycznego rozpoznania świata”.
Komentarze
0