Gdzie i kiedy?
Piwnica Kany
Plac Św. Piotra i Pawła 4/5
niedziela, 17 grudnia 2017, 20:00
Za ile?
darmowe
Ogrody Kultury zapraszają w niedzielę do Piwnicy na siedem projekcji filmów realizowanych w Studio Munka - Munk Studio: "Dwa kroki za..." Paulina Majda, "Na świętego Wincentego" Stacha Furmana, "Noise" Przemysława Adamczaka, "Kryminał" Marcina Jażyńskiego, "Mleczny brat" Vahrama Mkhitaryana, "Dom na końcu drogi" Wojciecha Kasperskiego i "Ojcze masz" - Kacpra Lisowskiego!
"Dwa kroki za..." to historia losów wiejskiej rodziny, której głównym tematem są rozstania, powroty i pożegnania. Jest to muzyczna impresja animowana, która wyraźnie nawiązuje do zjawiska emigracji i jest próbą odpowiedzi na pytanie - dlaczego? Dlaczego postanowiłem opuścić swój dom, swoją ulicę, swoje miejsce, swój kraj?

"Na świętego Wincentego", czyli makabryczna, ale pełna humoru - wydrapana szpilka na czarnym gipsie - wideokaseta z imprezy na cmentarzu. W rolach głównych: diabły, demony, umarlaki. Gościnnie przygrywa podchmielona - "Orkiestra z Chmielnej". Tańczy cudna miss brudna.

"Noise" jest zarazem grą wyobraźni prowokowanej dźwiękiem. Odgłosy przenikające do mieszkania bohatera podlegają subiektywnej interpretacji, podsuwają przypadkowe obrazy, które wchodzą ze sobą w interakcje. Poszczególne dźwięki pozbawione swych wizualnych desygnatów wywołują wyobrażenia często odległe od swych rzeczywistych źródeł. 

"Kryminał" to próba połączenia estetyki filmu i pop-artowskiego komiksu w formie animacji 2D i 3D. Film jest wariacją na temat czarnego kryminału. Jak przystało na tę konwencję pojawiają się cyniczni gangsterzy rabujący złoto i zmęczony bohater - twardy gliniarz. Mamy tu napad z bronią w ręku, pozorną przyjaźń i brutalną zdradę, pościg samochodowy zatłoczonymi ulicami wielkiego miasta oraz strzelaninę w finale bez happy endu. Całość sprawia wrażenie historii rodem z powieści Chandlera. 

"Mleczny brat"
został nakręcony na podstawie opowiadania Vano Siradeghyan. Historia 10-letniego Seto, który żyje w małej wiosce ze swoją rodziną. Chłopiec marzy o rodzeństwie, które wkrótce ma przyjść na świat. Aby moment ten nadszedł jak najszybciej, Seto zawiązuje na gałęziach drzewa białe chusteczki. Niestety nowonarodzone niemowlę umiera. Jego miejsce w rodzinie wypełnia mały baranek, karmiony piersią przez matkę Seto. 

"Dom na końcu drogi"
kryje w sobie głęboką tajemnicę. W samotnym domu pod lasem pojawia się w nocy nieznajoma kobieta. Mieszkająca tam rodzina przyjmuje ją do środka. Kobieta zauważa, że pod pozorami spokoju jej pojawienie się wywołało prawdziwą burzę w domownikach. Razem z nią odkrywamy, co kryje się pod zawiłymi rodzinnymi relacjami.

Bohaterem “Ojcze masz” jest Marcel, punkrockowy muzyk. Chociaż jest już po czterdziestce, nadal się nie ustatkował. Zgodnie z hasłem ‘no future’ żyje od koncertu do koncertu, od imprezy do imprezy. Któregoś wieczoru spotyka Basię, swoją dawną przyjaciółkę. Ona też ma być przygodą jednej nocy, ale ostatecznie kieruje życie Marcela na zupełnie nowe tory. 

Studio Munka działa w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich od 2008 roku. Jest producentem krótkometrażowych i pełnometrażowych debiutów filmowych. Młodzi twórcy, którzy chcą zrealizować swój pierwszy film w profesjonalnych warunkach mogą liczyć w Studiu Munka na opiekę artystyczną, produkcją i promocyjną nad projektem.

Wydarzenie organizowane jest w ramach współpracy Piwnicy Kany z firmą Ogrody Kultury i Stowarzyszeniem Po Prostu Sztuka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.