Gdzie i kiedy?
Piwnica Kany
Plac Św. Piotra i Pawła 4/5
poniedziałek, 6 marca 2023, 18:00
Za ile?
darmowe
Piwnica Kany zaprasza na nowy cykl wydarzeń. Będziemy oglądać filmy, czytać książki i rozmawiać o tym, co nas w miastach zachwyca i co denerwuje. O emocjach, które buzują na ulicach, w dzielnicach i piaskownicach.

 

Na pierwszy ogień bierzemy nieodłączny element każdego miejskiego krajobrazu, czyli lombardy. Miejsca równie potrzebne, co i pogardzane. Temat co najmniej dyskusyjny - idealny na inaugurację cyklu! Pokażemy film dokumentalny „Lombard”. A po filmie posłuchamy fragmentów książki „Na żywo z lombardu”, w interpretacji Adama Kuzycza-Berezowskiego, aktora Teatru Współczesnego w Szczecinie.

 

Lombard

reż. Łukasz Kowalski

Polska, 2022, 75’

Poruszająca i pełna humoru komedia dokumentalna o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Szalone, marketingowe pomysły Wieśka i czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym futrem wzbudzają naszą sympatię. Choć lombard przynosi straty, staje się ważnym centrum życia dzielnicy. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnia próbę ratowania biznesu i miłości.

 

Na żywo z lombardu

Marek Wolski

„Na żywo z lombardu” to zbiór mikroreportaży pokazujących, jak w jednym miejscu zbiegają się wszystkie podstawowe ludzkie problemy, sprawy i dążenia. Bieda sąsiaduje tu ze szczęściem, miłość z przestępczością, przyzwoitość z uzależnieniem, a szaleństwo z poczuciem humoru. Autor – pracownik i właściciel lombardu – swoje najbliższe otoczenie opisuje jego własnym językiem, a robi to bez moralizatorstwa i literackiej maniery. Nie ocenia swoich bohaterów, raczej oddaje im głos, samemu pozostając uważnym obserwatorem. Ukazuje przy tym świat trudnych wyborów i niejednoznacznych postaci, które darzymy sympatią, nawet jeśli bywają wulgarne, agresywne czy nieuczciwe. Książka ukazała się w 2021 r. nakładem wydawnictwa „Wydałem”.

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”, Piwnica Kany, Ferment Qltury