Grażyna Lupa, konserwator dzieł sztuki z papieru i skóry, przedstawi przebieg prac konserwatorskich przy globusie nieba Andersa Aekermana z 1795 roku, będącego w posiadaniu Instytutu Fizyku Uniwersytetu w Rostocku.
Prowadząca wykład przybliży problemy związane z ich prowadzeniem oraz efekcie końcowym. Zabierze nas również w podróż do świata gwiazdozbiorów i przedstawi powody „strąceniu z nieba” niektórych z nich. W swojej prezentacji poświęci miejsce na omówienie historii powstawania globusów, w tym globusów nieba. Wyjaśni pojęcia: sfera armilarna, ekliptyka i pas zodiakalny.
Grażyna Lupa jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zrealizowała prace konserwatorskie obiektów ze zbiorów starodruków Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego, dokumentów kartograficznych Muzeum Miasta w Stargardzie oraz Archiwum Państwowego w Szczecinie, litografii barwnych Biblioteki Publicznej w Dębnie Lubuskim i innych.Spotkanie będzie prowadzone z audiodeskrypcją i prezentacją tyflozbiorów wybranych obiektów.
Spotkanie jest realizowane w ramach Centrum Aktywności Kulturalnej Osób Niesprawnych Wzrokowo.
Komentarze
0