Stowarzyszenie MotoGymkhana Szczecin zapraszana czwartą rundę zawodów GymkhanaGP sezonu 2024 w gymkhanie motocyklowej.
Na zawodach tych spodziewani są oprócz lokalnych uczestników i kibiców, zawodnicy i goście z całego kraju (m.in.regionu łódzkiego, Śląska, Wielkopolski, Małopolski czy Mazowsza). Swoim charakterem ogólnodostępności zawody gromadzą rokrocznie sporo widzów, stając się też okazją do spotkań środowiska lokalnych motocyklistów.
Zawody składają się z dwóch konkursów: GP8 - pięć ósemek na czas, oraz konkursu głównego - przejechanie trasy wyznaczonej pachołkami w jak najkrótszym czasie. Trasę konkursu ogłasza się w przed zawodami, i wtedy jest możliwość jej obejścia. Zawodnicy są podzieleni na trzy klasy (amator, pretendent i pro) ze względu na umiejętności i doświadczenie, w każdej będzie podium i nagrody. Trasę pokonuje się dwa razy do klasyfikacji brany jest lepszy czas. Przed zawodami będzie trening, na którym będzie można poznać podstawowe zasady gry
Startować może każdy: wystarczy mieć sprawny, zarejestrowany i ubezpieczony motocykl oraz uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Wstęp dla kibiców bezpłatny, startowe kilkadziesiąt złotych. Każdy, nawet debiutant, może powalczyć o cenne nagrody rzeczowe. W każdym roku zdarza się że debiutant staje na podium, czasem na jego najwyższym stopniu!
Zawodników zapraszamy do rejestracji od godz. 8:30, natomiast kibiców szczególnie na przejazdy finałowe koło między godzinami 13 a 16.
Zawody wspierają: WORD Szczecin, BB Moto, 24MX, Mobilne CMK, Autonaprawa-Długosz, Motofast, Promoto - nauka jazdy
Czym jest gymkhana motocyklowa?
Gymkhana motocyklowa jest dyscypliną sportów motocyklowych polegającą na precyzyjnym pokonaniu toru sprawnościowego oznaczonego pachołkami, złożonego ze slalomów, rotacji i innych figur, w jak najkrótszym czasie i z jak najmniejszą liczbą błędów. Jest to dyscyplina techniczna, kładąca nacisk na technikę jazdy, a założenia jej zasad mają pomagać ćwiczącym w zwiększaniu bezpieczeństwa poruszania się motocyklem w normalnym ruchu drogowym. Z tego też powodu Gymkhana jest elementem szkoleń policjantów m.in. w Japonii i USA, oraz cieszy się coraz większym wsparciem instytucji i organizacji związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Czego najlepszym przykładem wspieranie polskich zawodów przez WORDy w Krakowie, Katowicach i Szczecinie.
Gymkhana motocyklowa jako dyscyplina powstała w latach 70. w Japonii i w tym kraju ten sport jest najbardziej rozwinięty. Od kilku lat zdobywa popularność w USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Czechach, Rosji i w Polsce oraz innych krajach Europy. Od 2015 r. rozgrywane są Mistrzostwa Europy. W poprzednim roku gościliśmy ME w naszym kraju.
Atrakcyjność Gymkhany polega m.in. na tym że trenowanie jest możliwe bez specjalistycznego przygotowania zarówno motocykla jak i miejsca, zatem jest to sport dostępny dla amatorów. Wystarczy w zasadzie kawałek wolnego placu asfaltowego lub z kostki brukowej i parę pachołków. Trening wpływa znacząco na podniesienie umiejętności motocyklisty, a przez to - jego bezpieczeństwo na drodze. Jako że prędkości rozwijane na torze nie przekraczają 25-30km/h, jest to sport wyjątkowo bezpieczny.
Gymkhana w Polsce
Pierwsze ogólnopolskie zawody zorganizowane zostały przez Honda Poland w maju 2011 roku. Była to pierwsza z pięciu edycji tej imprezy w tamtym sezonie 2011. Pod egidą Hondy rozegrano również sezon 2012. Począwszy zaś od sezonu 2013 zawody ogólnopolskie pod nazwą Gymkhana GP organizowane i/lub koordynowane są przez środowisko szczecińskich motocyklistów. Najpierw przez fundację motoFUNdacja a od sezonu 2017 przez nasze stowarzyszenie. W organizacji poszczególnych rund działają zaś lokalne organizacje z miast i rejonów takich jak Łódź, Wrocław, Kraków, Górny Śląsk. W polskich zawodach regularnie startują też zawodnicy z zagranicy, z Czech, Ukrainy, Słowacji, Słowenii, Chorwacji. Zawodnicy z naszego kraju i regionu uczestniczą też w ME, zdobywając w kategorii kobiet - mistrzostwo (2015) i III miejsce (2018), w kategorii mężczyzn wicemistrzostwo (2015) i drużynowo wicemistrzostwo w 2024 i III miejsce w 2018 i 2023. Z zawodów gymkhany wywodzą się, lub wciąż biorą w nich udział, zawodnicy serii wyścigowych WMMP, Pucharu Polski i Pucharu Polski Classic, a także innych dyscyplin motocyklowych. W zawodach startują też, i propagują dyscyplinę wśród swoich kursantów, instruktorzy jazdy z całego kraju. A szkoły jazdy i WORDy często wspomagają organizację zawodów.
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/499800632501713
Komentarze
0