Gdzie i kiedy?
POLMOZBYT PLAC ORŁA BIAŁEGO - II PIĘTRO WEJŚCIE OD ULICY KONSKI KIERAT PRZEZ DREWUTNIĘ TRATTORII
sobota, 12 maja 2012, 15:00
Za ile?
Zaprasza pan w kitce co się podaje za zastępcę kierownika lokalu. Impreza biletowana.

POLMOZ – BYT ALBO NIEBYT jest wystawą zbiorową zorganizowaną przez Fundację Odra Zoo z okazji pierwszych urodzin Galerii i Klubokawiarni Odra Zoo. Na ekspozycji pokazane będą prace
artystów związanych z dotychczasową działalnością galerii oraz szczecińskich artystów, sympatyków Fundacji Odra Zoo. W wystawie weźmie udział 20 artystów, a pokazanych będzie ponad 50 prac. Pretekstem do zorganizowania tak dużej wystawy było udostępnienie przez właścicieli budynku pomieszczeń w byłym biurowcu Polmozbytu przy placu Orła Białego. Impreza odbędzie się dzięki uprzejmości gospodarzy obiektu i jest inauguracją nowej przestrzeni wystawienniczej. Intencją jest skupienie wokół tego miejsca w przyszłości wszystkich środowisk organizujących życie kulturalne Szczecina. Wystawie będą towarzyszyć wykłady, projekcje wideo i koncerty. Finisaż odbędzie 19 maja 2012, podczas VII Europejskiej Nocy Muzeów i połączony będzie z kolejnymi atrakcjami w budynku byłego Polmozbytu.

Artyści: Dorota Tołłoczko, Jarosław Eysymont, Joanna Łańcucka, Jan Szewczyk, Kaśka Szeszycka, Kacper Zieliński, Ludwika Hawryszuk, Leszek Żebrowski, Maciej Osmycki, Magdalena Rogowska, Marcelina Rydelek, Monika Szpaner, Magdalena Tyczka, Natalia Szostak, Paweł Kleszczewski, Patryk Słowiński, Remi Suda, Sabina Wacławczyk, Tomasz Świtalski, Weronika Teplicka.

- godz. 17.15, wstęp wolny
Wykład „Historia z widokiem na plac” poprowadzi Przemysław Głowa
Spotkanie będzie podróżą przez wszystkie epoki placu Orła Białego. Przedstawiona zostanie historia miejsca. Zaprezentowane zostaną style architektury, miejsca charakterystyczne: pomnik Flory, Pałac pod Globusem – obecnie siedziba Akademii Sztuki w Szczecinie.

- godz. 18.00, wstęp wolny
Jarosław Urbański „Chleba zamiast igrzysk” - wykład i dyskusja
W ostatnich latach Polskę opanował istny szał rozbudowy, modernizacji czy budowy nowych obiektów sportowych. Impulsem i uzasadnieniem dla tego typu wydatków było nadejście krótkiego okresu lepszej koniunktury gospodarczej, jaki obserwowaliśmy szczególnie w latach 2006-2008, na który to czas dodatkowo nałożyło się przyznanie Polsce i Ukrainie organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Ogłoszenie tego faktu w połowie 2007 roku wywołało entuzjazm. Wyrokowano, że organizacja mistrzostw okaże się dla Polski „skokiem cywilizacyjnym”. Wymieniano cały szereg inwestycji o różnych charakterze, które – sugerowano – możliwe stają się tylko i wyłącznie dzięki Euro 2012. Tymczasem inwestycje na Euro 2012 oraz dotyczące innych obiektów sportowych nadmiernie zadłużyły budżety wielu miast, tak iż muszą one obecnie przeprowadzić drastyczny program oszczędnościowy: zwalniać urzędników i pracowników firm komunalnych, wysprzedawać co się da, podnosić ceny usług w tym transportu publicznego, wody i kanalizacji, żłobków i przedszkoli oraz ciąć wydatki na kulturę, opiekę społeczną i zdrowie, likwidować szkoły. Gwałtownie zmniejszą się nakłady na inwestycje i remonty. A wszystko to w momencie, kiedy staje się jasne, że kryzys, który początek sięga 2008 roku, wkracza wyraźnie do Polski: rośnie bezrobocie, spadają realne dochody wielu grupom społecznym, rosną ceny itd. Pod toporem cięć budżetowych jako pierwsze padają podstawówki i gimnazja, likwidowane są młodzieżowe domy kultury, obcinane wydatki na festiwale i wystawy. W skali kraju zamykanych jest wiele setek placówek edukacyjnych i kulturalnych. „Zamach” na szkoły przeprowadził też prezydent miasta Poznania, jednego z gospodarz Mistrzostw, Ryszard Grobelny proponując zamknięcie kilkunastu gimnazjów. Oszczędności z tego tytułu, 2-3 miliony złotych, wyniosą rocznie mniej więcej tyle, ile kosztuje ciągła wymiana murawy i parkanu poznańskiego stadionu przed Euro. Ostatnio okazało, że w budżecie brakuje kilkudziesięciu milionów złotych na edukację. Wywołało to zrozumiały opór nauczycieli i ludzi kultury. Jakie powinny być priorytety wydatków budżetowych? Jak ma się futbol do kultury i kultura do futbolu?
Jarosław Urbański (1964) – socjolog i działacz anarchistyczny. W latach 80. był działaczem opozycyjnym, uczestniczył w ruchu Wolność i Pokój. Współzakładał Federację Anarchistyczną i Stowarzyszenie OBJECTOR. Jest jednym z założycieli i koordynatorem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Związany ze środowiskiem poznańskiego squatu Rozbrat. Autor książek i licznych publikacji dotyczących współczesnych problemów społecznych. Publicysta prasy związkowej i lewicowej, dziś przede wszystkim: Przeglądu Anarchistycznego, Le Monde Diplomatique edycja polska, oraz witryny internetowej rozbrat.org. Jego krytyczne wobec władz artykuły ukazywały się również w poznańskiej Gazecie Wyborczej i Głosie Wielkopolskim.

- godz. 20.00, koncerty – wstęp 10 zł
- Solowy występ Michała Bieli współtworzącego Kristen, Ściankę, czy Kings of Caramel. To przede wszystkim autentyczność i emocjonalna szczerość przekazu ubranego w melancholijną formę.
- Kristen to jeden z najlepszych polskich zespołów gitarowych, od wielu lat konsekwentnie podążający swoją odrębną ścieżką. Braciom Rychlickim i Bieli udaje się połączyć dwa różne żywioły: surowe brzmienie ispecyficzną melancholię.Rok po wydaniu znakomitego Western Lands, Kristen ponownie atakuje swoim mini-CD An Accident (LADOABC). To cztery najnowsze utwory znane z ostatnich koncertów (łącznie ponad 20 minut muzyki). Wykonane w pierwszym podejściu wszystkich trzy utwory z An Accident zostały sfilmowane i opublikowane na kanale zespołu: www.youtube.com/user/77mat77.
Nowe wydawnictwo to również znak wyższej aktywności zespołu po kilku latach uśpienia, gdy muzycy Kristen grali tylko sporadyczne koncerty (np. z Deerhoofem, Talibam!), i zajmowali się również innymi projektami: Łukasz i Mateusz Rychliccy grali jako Salto, a Michał Biela nagrał płytę z Kings Of Caramel oraz ze Ścianką. Zespół wystąpi w składzie: Mateusz Rychlicki (perkusja), Łukasz Rychlicki (gitara), Michał Biela (gitara basowa, wokal). Najbliższe koncerty: 12.05 Szczecin – Odra Zoo, 01.06 Barcelona – Primavera Sound Festival, 09.06 Warszawa – Chłodna 25, 10.06 Rawicz – TBA, 29.06 Gdańsk – Fląder Festival.

- godz. 22.00, After Party
- Dj Bialyboy /
- Adam Frankiewicz live/ minimal, deep, techno/ Białystok


Na miejscu bar Odra Zoo oraz wegańska kuchnia świata.

Organizatorzy:
Fundacja Odra Zoo www.odrazoo.pl

Partnerzy:
Muzeum Narodowe w Szczecinie www.facebook.com/muzeum.szczecin
Społeczny Infopunkt Alert www.facebook.com/infopunktalert
Akademia Sztuki w Szczecinie www.akademiasztuki.eu