Promocja 38. numeru kwartalnika literacko-kulturalnego eleWator pt. „Leopold Buczkowski”. Spotkanie z Jarosławem Jakubowskim w ramach promocji powieści „Koń” oraz tomu poetyckiego „Baza”. Promocja internetowego zachodniopomorskiego miesięcznika literackiego e-eleWator – spotkanie z jego redaktorami: Jackie Branc, Maciejem Kulisem i Konradem Liskowackim.
eleWator jest pismem, w którym oprócz najnowszej prozy i poezji uznanych i debiutujących autorów, mieszkających w Polsce oraz za granicą, znaleźć można teksty literackie przetłumaczone na język polski, szkice o literaturze i jej najwybitniejszych twórcach, a także eseje, felietony i recenzje. Kwartalnik jest miejscem dyskusji, polemik i platformą ożywczej wymiany poglądów. Dzięki stałym współpracownikom z Dublina, Kijowa, Londynu, Paryża i Nowego Jorku, eleWator ma charakter globalny, a także interdyscyplinarny. Wiele uwagi poświęca bowiem najnowszym światowym działaniom artystycznym omawianym w działach filmu, muzyki, sztuk plastycznych i architektury oraz teatru. Kwartalnik, którego wydawcą jest Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy jest pismem szczególnym, bowiem punktem odniesienia do wszystkich decyzji formalnych, redakcyjnych i konceptualnych, jest dziedzictwo Autora „Prozaicznych początków”.
„Koń”
Jarosław Jakubowski w swoim przewrotnym stylu, trochę humorystycznie, trochę upiornie, opowiada historię tajemniczej wyprawy na polską prowincję, której celem był zakup konia. Autor zręcznie gra konwencjami, zbija czytelnika z tropu, wpuszcza w literackie maliny. Ta wyprawa gęsta jest od surrealistycznych, nieoczekiwanych przejść, to pretekst do powiedzenia czegoś głębszego na temat człowieka, jego duchowości i tego, w jakim miejscu obecnie się znajduje. To niewątpliwie gorzka książka, głównie o niespełnieniu. Obraz Polski wyłaniający się z powieści jest brudny, brzydki, antypatyczny. Jakubowski pokazuje, jak przemożny wpływ ma przeszłość na teraźniejszość i przyszłość, jak dewastacyjna polityka rujnuje życie jednostek. Tę książkę oczywiście można odbierać jako przestrogę, ale też jako dopełnienie „tamtych działań” - patologie „owej przemiany” często widoczne są dopiero po kilku dekadach - Bartłomiej Siwiec.
Książka dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
„Baza”
Urzekł mnie ten tom od razu, po pierwszej lekturze i połknął jak Miłoszowy „biały wieloryb świata”. Czym innym jest poezja, jeśli nie urzekaniem, rzucaniem uroku, jego promieniowaniem? Litera wierszy pomieszczonych w „Bazie” bierze w posiadanie w przeciwieństwie do tysięcy wierszy powstających codziennie w montowniach naszej ziemi, które nie tyle urzekają, co odżegnują się od czytelnika i nie tyle go zawłaszczają, co z lekka odpychają jak przejrzały ser - Wojciech Kass.
Książka dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Program wsparcia współczesnej literatury niekomercyjnej przez Instytut Literatury”
Jarosław Jakubowski (ur. w 1974 r. w Bydgoszczy) - poeta, prozaik, dramatopisarz, publicysta. Laureat konkursów na Bydgoską Książkę Roku „Strzała Łuczniczki” (2008, 2010, 2015, 2016, 2020) oraz nagrody za scenariusz oryginalny spektaklu telewizyjnego na Festiwalu Dwa Teatry Sopot 2019 (za Generała i Znaki). Zwycięzca XI Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych „Raport” (2011) i Ogólnopolskiego Konkursu Dramaturgicznego „Metafory Rzeczywistości” (2012). Nominowany do Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego Orfeusz za tom „Wzruszenia” (2018). Mieszka w Koronowie. Jego liczne dramaty były wystawiane przez Teatr Telewizji, Teatr Polskiego Radia i Teatr IMKA. Wydał zbiory wierszy: „Wada wymowy” (1996), „Kamyki” (1998), „Marta” (2001), „Wyznania ulicznego sprzedawcy owoców” (2003), „Wszyscy obecni” (2006), „Pseudo” (2007), „Ojcostych” (2007), „Flow” (2012), „Święta woda” (2012), „Światło w lesie” (2015), „Wzruszenia” (2017), „Bardzo długa zima” (2021), „Dzień, w którym umarł Belmondo” (2022), „Baza” (2023); zbiory opowiadań: „Slajdy” (2009), „Oczy pełne strachu” (2014), „Ciemna Dolina” (2021); powieści: „Cyryl, dlaczego to zrobiłeś?” (2012), „Rzeka zbrodni” (2015), „Hejter” (2020), „Wojna” (2020), „Koń” (2023) oraz zbiory dramatów: „Generał i inne dramaty polityczne” (2014), „Prawda i inne dramaty” (2017), „Czerwony autobus. Didaskalia” (2020), „Witaj Barabaszu” (2021), „Znaki” (2023). Jego opowiadania znalazły się w antologii współczesnych polskich opowiadań „2020” (2020) oraz antologii polskich opowiadań grozy „City 5” (2022).
Internetowy zachodniopomorski miesięcznik literacki „e-eleWator” to nieograniczona i wyjątkowa przestrzeń stworzona dla słowa, dla niego i dzięki niemu istniejąca, korzystająca z jego wszelkich wcieleń. Ma otwartą formułę oraz formę, w której podstawowym i najważniejszym kryterium doboru tekstów jest ich literacka, artystyczna wartość. Dzięki tej otwartości, na łamach miesięcznika spotykają się autorzy w różnym wieku, z różnych generacji, reprezentanci odmiennych stylów, estetyk, a nawet światopoglądów. Taka otwarta formuła redakcyjna sprawia, że właściwie w każdym numerze „e-eleWatora” można odnaleźć interesujące zestawienia tekstów, które - przy całym indywidualnym zróżnicowaniu postaw artystycznych i życiowych doświadczeń autorek i autorów - dotkną pewnych wspólnych sfer obecnych w naszej współczesności, tworząc szersze literackie i kulturowe konteksty. To w województwie zachodniopomorskim wyjątkowa inicjatywa tego typu.
Komentarze
0