Gdzie i kiedy?
Kościół pocysterski w Kołbaczu
sobota, 12 października 2024, 19:00
Za ile?
darmowe
Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki zaprasza 12 października do pocysterskiego Kołbacza na 16 edycję „Cieni zapomnianych kultur”. Między zamieszkiwaniem, a wędrowaniem – tak będzie w tym roku. W pierwszej części wydarzenia ruszymy w przestrzeń meblowania codziennego życia w czasach PRL-u, by zakończyć folkowym koncertem pieśni, które układają się w osobisty i zarazem uniwersalny obraz wędrówki.

W tym roku w Kołbaczu spotkamy się z Agatą Szydłowską, autorką ważnej książki „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u”, nominowanej do Nagród Historycznych tygodnika „Polityka”. Będzie to opowieść o mieszkaniu jako obiekcie zmartwień, troski, dumy, snobizmów i zaradności pokoleń Polek i Polaków.

Czy rzeczywiście był to obraz bylejakości albo zbiór „ikon designu”? Przekonamy się, że wystrój mieszkań w tym czasie wcale nie był monolitem, a wpływ na to miała polityka (w tym zasiedlanie poniemiemieckiego), gospodarka i zmiany społeczne. Pokaże to również wystawa archiwalnych fotografii, która zostanie zaprezentowana przed spotkaniem.

Agata Szydłowska jest badaczką, historyczką dizajnu i kuratorką. Wykłada na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Interesuje się społecznymi i politycznymi kontekstami dizajnu.

W drugiej części wydarzenia organizatorzy zapraszają na wyjątkowy koncert „Wandering Songs” Weroniki Grozdew-Kołacińskiej, wybitnej i wielokrotnie nagradzanej pieśniarki o bułgarskich i polskich korzeniach, etnomuzykolożki. Towarzyszyć jej będzie supergrupa folkowych artystów, znanych z takich składów, jak m.in. Kapela Maliszów, Kapela Brodów czy Kapela ze Wsi Warszawa. Album "Wandering Songs", który usłyszymy w Kołbaczu, nominowany został właśnie do prestiżowej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej, w kategorii Wydarzenie.

– Pieśni wędrujące i udomowione, tworzone na styku kultur – wpisują się w wędrówkę życia, w nasze troski i radości, poszukiwanie nadziei i zadumy, zachwytu nad naturą. – To swoisty pamiętnik z pieśniami, które przywędrowały do mnie dzięki ludziom, których spotkałam na swojej drodze – jak opowiada o płycie Weronika Grozdew. Pieśni wędrują – to „najbardziej niestrudzeni wędrowcy świata”, a dziś, w dobie kolejnych wielkich ludzkich migracji, jeszcze bardziej to sobie uświadamiamy – dodaje pieśniarka.

W Kołbaczu usłyszymy 7 osobowy zespół złożony z uznanych osobowości polskiej sceny folkowej: Weronika Grozdew-Kołacińska – śpiew, Marta Maślanka – cymbały, Dorota Błaszczyńska-Mogilska – skrzypce, Kacper Malisz – skrzypce, skrzypce barytonowe, Bartłomiej Pałyga – wiolonczela, śpiew, Wojciech Lubertowicz – bębny, duduk,Wojciech Pulcyn – kontrabas.

 

„Cienie zapomnianych kultur”

12 października 2024, dawne opactwo cystersów w Kołbaczu

g. 19:00 – spotkanie i wystawa (świetlica w Kołbaczu przy kościele pocysterskim)

g. 20:30 – koncert (kościół pocysterski w Kołbaczu)