Gdzie i kiedy?
piątek, 2 lutego 2024, 16:00
Za ile?
część wydarzeń darmowa, część płatna
Świętowanie rozpocznie się już o godz. 16:00 pokazem filmu „Babska sprawa”. Dokument opowiada o rzeźbiarkach Leonii Chmielnik i Annie Paszkiewicz, autorkach pomnika Bogusława X i Anny Jagiellonki, który znajduje się przed Zamkiem.

Następnie, o godz. 17:00 wraz ze znanymi szczecińskimi aktorami Zamek zaprasza na „Wielką podróż księcia Bogusława X w krainę literatury”. Będzie to aktorska interpretacja pomorskiej tragikomedii z początku XVI w. autorstwa nadwornego pisarza Johanna Kitschera.

Rocznicowe obchody, jak co roku, zakończy zwiedzanie z zamkowym przewodnikiem (godz. 18:00).

 

PROGRAM:

BABSKA SPRAWA

Kino Zamek, godz. 16:00

Seans bezpłatny, darmowe wejściówki do odebrania na godzinę przed pokazem.

Scenariusz: Helena Kwiatkowska i Marta Płachta

Realizacja: Helena Kwiatkowska

Zdjęcia i montaż: Bartosz Jurgiewicz

Czołówka: Dariusz Jarmuła

Współpraca scenariuszowa i realizacyjna: Marta Płachta

Opracowanie muzyczne: Dariusz Kabaciński

Film „Babska sprawa” jest opowieścią dwóch rzeźbiarek: Leonii Chmielnik i Anny Paszkiewicz, które w 1969 roku wygrały szczeciński konkurs (ogłoszony przez Wojewódzką Radę Narodową) na projekt i wykonanie pomnika Bogusława X i Anny Jagiellonki. Jedyne kobiety rzeźbiarki w powojennym Szczecinie opowiadają o nieprzewidzianych okolicznościach (komisja nakazała młodym artystkom najpierw wykonać odlew gipsowy pomnika, a następnie model z gliny) co zajęło im ok. dwa lata. Artystki zostały postawione przed koniecznością udania się do kamieniołomów w Bolesławcu i samodzielnego wyselekcjonowania kamieni na pomnik. Wreszcie po dwóch latach od zamówienia mogły wykonać pomnik, co trwało następne dwa lata.

Ponieważ pracowały na rusztowaniach, z młotami i dłutami w dłoniach, ubrane w kombinezony i kaski, przechodniom kojarzyły się wyłącznie z mężczyznami i tak do nich się zwracano. W tym czasie prowadziły normalne życie rodzinne: były matkami, żonami , funkcjonowały w życiu artystycznym Szczecina, odwiedzając pracownie kolegów i wystawy ich prac. W 1974 powstał pomnik, który stoi do dziś, wspaniale się wpisał w miejską architekturę oraz krajobraz kulturowy miasta. Film jest próbą zatrzymania w kadrze życia i realiów pracy artystów na przełomie lat 60. i 70. XX w., znaczenia mecenatu państwowego dla życia kulturalnego regionu i tzw. babskiej solidarności wobec nieprzyjaznego młodym artystkom świata mężczyzn.

Seanse filmu bezpłatne, darmowe wejściówki do odebrania na godzinę przed pokazami.

Film zrealizowano dzięki dofinansowaniu przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.

 

WIELKA PODRÓŻ KSIĘCIA BOGUSŁAWA X W KRAINĘ LITERATURY

Sala Anny Jagiellonki, godz. 17:00

Bilety: 15 zł

Unikalne teatralne czytanie pomorskiej sztuki dramatycznej z początku XVI w. o Bogusławie X, jego żonie Annie i ich dworze, autorstwa nadwornego pisarza Johanna Kitschera. W interpretacji znakomitych szczecińskich aktorów: Arkadiusza Buszko, Joanny Matuszak, Pawła Niczewskiego oraz Konrada Pawickiego, dawna tragikomedia ożywa i ukazuje gorące emocje oraz trudne dylematy, których świadkiem były mury książęcego zamku. 

Premierowe wykonanie sztuki odbyło się w 2023 r. i zostało entuzjastycznie przyjęte przez zamkową publiczność. Aktorska interpretacja towarzyszyła promocji pierwszego przekładu na język polski pierwszego dramatu nowołacińskiego powstałego w Szczecinie pt. „Tragikomedia o wyprawie do Jerozolimy Najjaśniejszego Księcia Pomorskiego” (Tragicocomedia sive de Iherosolomitana profectione Ilustrissimi Principis Pomeriani) z 1501 roku Johanna Kitschera. Książka została wydana wspólnie przez Zamek Książąt Pomorskich i Książnicę Pomorską.

 

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM

Zamkowe Dziedzińce, godz. 18:00

Wstęp wolny

Zbiórka uczestników przy Wieży Zegarowej Zamku (Duży Dziedziniec)

Przebieg trasy spaceru: Dziedziniec Duży (specjalnie podświetlony zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III, zegary słoneczne), Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta zamku w skali 1:100)

Zakończenie zwiedzania nastąpi przy pomniku księcia Bogusława i Anny Jagiellonki, który specjalnie z tej okazji zostanie podświetlony.