Najpierw spacer z przewodnikiem miejskim, a później ciąg dalszy opowieści o młodej dzielnicy Szczecina, która na przestrzeni lat skupiła wiele osobistości miasta. Klucz do Pogodna zostanie Wam przekazany w najbliższy piątek.

 

Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość wraz z Förderverein Gutshaus Ramin e.V. zapraszają na promocję książki z serii czas przestrzeń tożsamość. Tym razem na łamach wydania poznamy Pogodno.

Książka przede wszystkim opowiada o projektowaniu miasta, o koncepcji przestrzennej, o projektantach, o tej całej historii, która przyczyniła się do powstania tej dzielnicy, a właściwie tych dzielnic, bo pamiętajmy, że to Pogodno i Łękno. - mówi Andrzej Łazowski, prezes Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość.

„Szczecin – Pogodno” to dwujęzyczna publikacja o objętości 500 stron. Na kartach książki znajdziemy historię rozwoju tej części miasta. Nie zabraknie map i opowieści o ludziach, którzy Pogodno tworzyli. Autorką książki jest Maria Łopuch, która popularyzuje historię sztuki i dzieje artystyczne Szczecina poprzez liczne artykuły prasowe, wykłady, debaty oraz programy radiowe i telewizyjne.

Przed spotkaniem z autorką wszyscy chętni mogą wybrać się na spacer po Pogodnie z przewodnikiem miejskim – będzie to swego rodzaju wstęp do spotkania autorskiego. Wszyscy zainteresowani są proszeni o zebranie się o 17.00 na placu Jakuba Wujka.

Skoncentrujemy się wyłącznie na dzielnicy zwanej Nowy Westend, rozpoczniemy od obecnego ronda Jakuba Wujka, będziemy tam oglądać kamienice i części przyległe do tego ronda. Zastanowimy się i omówimy to w jakim stylu kamienice zostały zbudowane, przez kogo i w jakim celu. Padnie także kilka słów na temat działalności charytatywno – gospodarczej Martina Quistorpa, który kontynuował dzieło swojego ojca – mówi Grzegorz Kruszewski, przewodnik miejski.

Spotkanie z autorką zaplanowane jest na godzinę 18:00 w piątek, 28 czerwca w sali im. Przemysława Małka (parter), Uniwersytet Szczeciński Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania (ul. Mickiewicza 64).

Zapraszam przede wszystkim mieszańców Pogodna, którzy są dumni z tego, że mieszkają na Pogodnie, czują tę małą ojczyznę, nazywają to swoją małą ojczyzną i utożsamiają się z Pogodnem. Ale oczywiście także serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Szczecina. - dodaje Andrzej Łazowski.