O kryzysie energetycznym w Polsce podczas konferencji prasowej w Szczecinie mówili politycy partii KORWIN. Wśród nich był krakowski poseł partii, jeden z liderów Konfederacji – Konrad Berkowicz.


KORWIN i Konfederacja o autobusach elektrycznych i szczecińskich elektrociepłowniach

Podczas konferencji prasowej politycy mówili zarówno o sprawach lokalnych, jak i centralnych. Dariusz Olech, szef partii w mieście przekonywał, że działanie samorządów w czasie kryzysu energetycznego jest iluzoryczne i nieefektywne.

– Dwie elektrociepłownie w Szczecinie nie działają. Z jednej strony słyszymy, że to prace remontowe. Ale dlaczego nie dokonano ich wcześniej? Jest coraz chłodniej, a ludzie potrzebują ogrzewania. Prace mają się skończyć w październiku i listopadzie. To niepoważne. Z drugiej strony słyszymy, że może to nie są prace remontowe, tylko awaria. Jak można było do tego doprowadzić? – pytał polityk Konfederacji.

Olech mówił też o doniesieniach od mieszkańców, że np. w Dąbiu na budynkach rozwieszono karteczki z informacją o możliwych przerwach w dostawie ciepłej wody. Polityk skomentował również decyzję prezydenta Piotra Krzystka o obniżeniu temperatury w urzędach i jednostkach podległych miastu. Olech zasugerował, że to będzie fikcyjne działanie, bo „urzędnicy będą się dogrzewać farelkami”.

– Niech prezydent zacznie od siebie. Zrezygnuje z premii swojej i swoich współpracowników czy z ochrony osobistej – mówił.

Politycy Konfederacji zaprezentowali także interpelację dotyczącą autobusów elektrycznych. „Rząd chce przerzucić na samorządy to, czy będzie ciepło czy zimno”

Kryzys energetyczny w kontekście ogólnopolskim poruszył podczas spotkania z dziennikarzami jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków Konfederacji, Konrad Berkowicz.

– Jeden z przewoźników zablokował nowe zlecenia, bo przy tym tempie wydawania węgla obecni klienci dostaną węgiel wiosną albo nawet w maju. Trzymam więc kciuki za elektrociepłownie w Szczecinie – mówił poseł Konrad Berkowicz. – Kryzys energetyczny spowodowała decyzja premiera Morawieckiego i jego zgoda na zaostrzenie polityki antywęglowej Unii Europejskiej. Wtedy nie zastosowano weta w tej sprawie. W 2021 roku doszło do porozumienia w sprawie redukcji wydobycia węgla, za certyfikaty produkcji energii z węgla płacimy najwięcej w całej Europie. Od siedmiu lat mamy spóźnione inwestycje atomowe – wyliczał problemy energetyczne i dodał: – Rząd chce przerzucić odpowiedzialność za to, czy będzie ciepło czy zimno, na samorządy.