Kolumny, sufity, portale wejściowe, a nawet klatki schodowe w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim są bogato zdobione.
W północnej części urzędu znajduje się jedna z wielu bogato zdobionych klatek schodowych. Tutaj poprzedni właściciele nawiązują stylem (nie)zwykłych balustrad do baroku. Korzystając ze schodów można zapatrzeć się w piękne, kolorowe zdobienia, wśród których odnajdziemy motywy roślinne.
Piękno detali urzędu będziemy mogli przedstawić sami, wysyłając zdjęcia na konkurs fotograficzny „Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w szczególe”. Zadaniem uczestników będzie wykonanie zdjęcia detalu architektonicznego znajdującego się wewnątrz lub na zewnątrz stuletniego budynku ZUW. Konkurs adresowany jest do wszystkich fotografujących z różnych grup wiekowych, zarówno amatorów, jak i profesjonalnych twórców zamieszkałych na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Stuletni gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego kryje wiele tajemnic. Jego architektura zawiera szczegóły, na które na co dzień nie zwracamy uwagi – mówi Andrzej Grabski, dyrektor Biura Obsługi Gospodarczej ZUW. - Chcielibyśmy, żeby uczestnicy konkursu uważnie przyjrzeli się urzędowi i znaleźli ciekawostki, które zazwyczaj umykają załatwiającym różne sprawy klientom urzędu.
Nagrodą główną dla zwycięzcy będzie wydawnictwo albumowe z pracami uznanych fotografików. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się w czerwcu 2013 podczas uroczystego wernisażu nadesłanych fotografii. Prace z wypełnioną karta zgłoszenia i podpisanymi oświadczeniami należy przesyłać od 18 marca do 30 kwietnia. Więcej informacji nt. Konkursu.
Zabytkowy budynek ZUW był budowany przez 5 lat, od 1906 do 1911 roku. Głównym projektantem obiektu był Paul Kieschke. Budynek składa się z pięciu skrzydeł, ma dwa zamknięte dziedzińce i dwie wieże. Obiekt charakteryzuje się stylem północnoniemieckiego renesansu. Budynek ocalał niemal nienaruszony naloty w okresie II wojny światowej. Wiele z pomieszczeń w urzędzie zachowało swój oryginalny wystrój. Niegdyś w tych murach mieścił się urząd Rejencji Szczecińskiej, biura instytucji morskich i służbowe mieszkanie prezydenta rejencji.
Od 2011 roku – czyli od 100 rocznicy obiektu – budynek jest udostępniany zwiedzającym. Za tydzień kolejna odsłona szczegółów ZUW.
Komentarze
0