Już w piątek (30 bm.) dla zwiedzających otwarta zostanie historyczna świetlica stoczniowa, w której robotnicy wymusili na komunistycznej władzy zgodę na powstanie wolnych związków zawodowych.

„To wyjątkowa okazja do podróży w czasie. W miejscu, które niemal nie zmieniło się od czterech dekad” – zaprasza Jolanta Dymczak z Centrum Solidarności „Stocznia” w Szczecinie.

Zwiedzanie świetlicy i koncert Tomasza Lipińskiego

To w świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego, w oparach papierosowego dymu i atmosferze wielkiego napięcia, obradował komitet strajkowy domagający się od komunistów realizacji 36 postulatów. Po blisko dwóch tygodniach opozycyjnej walki podpisano jeden z najważniejszych dokumentów w historii polskiego Szczecina.

W piątek miną 44 lata od zawarcia „Porozumień Szczecińskich”. Z tej okazji Centrum Solidarności „Stocznia” w Szczecinie zaprasza na zwiedzanie historycznej świetlicy, które rozpocznie się o godz. 10:00. 

Do budynku, za jednym razem, będzie mogła wejść 25-osobowa grupa z przewodnikiem. Jedno zwiedzanie potrwa około pół godziny, a wejście ostatniej grupy zaplanowano na godz. 13:00.

Przypomnijmy, że tego samego dnia, ale o godz. 19:00, na placu przed budynkiem „Świetlicy Wolności” wystąpi Tomasz Lipiński z zespołem. Podczas koncertu publiczność usłyszy takie przeboje jak „Jeszcze będzie przepięknie”, „Runął już ostatni mur”, „Mówię ci, że”. Bilety są dostępne na stronie biletomat.pl.

Rejsy dookoła Stoczni Szczecińskiej

W sobotę Centrum Solidarności „Stocznia” zaprasza również na rejs dookoła Stoczni Szczecińskiej.

„Z pokładu statku Kapitan Cook będzie można poznać historię przemysłu stoczniowego w Szczecinie i opozycyjnej walki z komuną, która sięga jeszcze lat 50-tych” – dodaje Jolanta Dymczak.

Kapitan Cook odpłynie z Wałów Chrobrego (ul. Jana z Kolna 7) o godzinie 14:30. Liczba biletów jest ograniczona. Każdy uczestnik rejsu otrzyma pamiątkowy bilet w charakterystycznej kopercie. Szczegóły na stronie Szczecin1980.pl.

Wieczorami warto też spojrzeć w niebo. Na wieży zegarowej budynku świetlicy rozbłysło „Światło Wolności”, upamiętniające strajkujących stoczniowców. – Każdej nocy, aż do rocznicy podpisania Porozumień Szczecińskich słup światła będzie wyraźnie zaznaczał, gdzie w Szczecinie narodziła się wolność – dodaje Jolanta Dymczak.