W Szczecinie zacumują żeglarskie kolosy, Czaplinek będzie gościć uczestników „Najpiękniejszego Festiwalu Świata”, a w Wolinie będzie można cofnąć się w czasie o tysiąc lat.

Zbliżający się weekend na Pomorzu Zachodnim obfituje w wielkoformatowe wydarzenia, które przyciągną do regionu tysiące zwiedzających.

The Tall Ships Races

Od piątku do niedzieli (2-4 sierpnia) w Szczecinie będzie można oglądać około 65 jednostek, w tym 9 największych żaglowców klasy „A”. Wśród nich znajdą się m.in. niemiecki Großherzogin Elisabeth, norweski Roald Amundsen, polskie Fryderyk Chopina i Dar Młodzieży czy ekwadorski Guayas.

Statki będą cumować przy nabrzeżach od Porto Grande do Trasy Zamkowej i dalej, do okolic Starego Miasta. Miasto spodziewa się, że przez teren imprezy przewinie się od 1,3 do 1,4 miliona uczestników.

Finałowi The Tall Ships Races będą towarzyszyć dwa wesołe miasteczka po obu stronach Odry, jarmarki z rzemieślniczymi produktami i prawie 250 stoiskami oraz koncerty polskich artystów, wśród których znajdą się Krzysztof Zalewski, Chór Politechniki Morskiej z Zespołem Organek, Mery Spolski, Smolik i Kev Fox, Tribbs.

Pol’And’Rock 2024

Weekend w regionie to również jubileuszowa, 30 edycja Pol’and’Rock Festival. Już od czwartku (1 sierpnia) do soboty (3 sierpnia) przez teren lotniska w Czaplinku przewiną się setki tysięcy festiwalowiczów i dziesiątki muzyków.

Na dużej scenie wystąpią m.in. zespół Enej, Flapjack, Myrath, Clawfinger, Coma, T.Love, The Warning, Modestep, Wojtek Szumański (zwycięzca plebiscytu Złotego Bączka), Electric Callboy, Paktofonika Live Band, Guano Apes, Bukartyk & Ajagore. W programie znalazł się również koncert Kasi Kowalskiej z okazji 30-lecia pracy artystycznej.

Oprócz tego uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w spotkaniach w Akademii Sztuk Przepięknych, warsztatach, szkoleniach, ale i zrelaksować się w strefie odpoczynku, zbadać swoje zdrowie i wiele więcej.

Festiwal Słowian i Wikingów

To największa wczesnośredniowieczna impreza historyczna w tej części Europy. Festiwal Słowian i Wikingów rozpocznie się już 1 sierpnia i potrwa do 4 sierpnia. Organizatorzy, handlarze, wojownicy, rzemieślnicy zapraszają na teren skansenu na wyspie Ostrów.

„Spodziewamy się nawet 6 tysięcy odwiedzających każdego dnia” – zapowiada Grzegorz Pilarczyk ze Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta.

To zarazem okazja, aby cofnąć się w czasie o ponad 1000 lat. W ten weekend na wyspie Ostrów będzie dużo muzyki, rekonstrukcji walk, rzemiosła, potraw według średniowiecznych przepisów, warsztatów. Tak w wielkim skrócie zapowiada się XXIX Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie.