Najbliższe spektakle „Sit-down tragedy” będą okazją nie tylko do kulturalnego spotkania, ale i wsparcia zbiórki na rehabilitację Grażyny Wieczorek, która przeszła poważny wylew. „Rehabilitacja potrzebna jest jak najszybciej”, mówią aktorzy.

Nagrodzony Bursztynowym Pierścieniem spektakl „Sit-down tragedy” na scenie Teatru Kana zostanie wystawiony w najbliższą sobotę i niedzielę, 24 i 25 lutego. Tym razem przedstawienie dostarczy nie tylko doznań artystycznych, ale również wspomoże zbiórkę środków na ważny cel – wpływy z biletów zostaną przekazane na rehabilitację neurologiczną po wylewie Grażyny Wieczorek.

– Kiedy 40 lat temu zaczynałem pracę w Kanie, poznałem również Grażynę. Choć nie uczestniczyła w pracach artystycznych, była wiernym kibicem teatru Zygmunta, śledziła każde przedsięwzięcie, które Kana proponowała. Była zawsze blisko ważnych dla nas tematów – mówi Dariusz Mikuła, dyrektor Teatru Kana. – Często cytuję słowa Zygmunta, że ważne jest to, aby pamiętać i być odpowiedzialnym za miejsce, w którym się tworzy, i za ludzi, dla których się tworzy. I to w tym duchu postanowiliśmy zrobić zbiórkę. Gdy poddałem pomysł reszcie zespołu Kany, wszyscy jednogłośnie się na to zgodzili.

Choć spektakl „Sit-down tragedy” został wpisany do repertuaru jeszcze przed decyzją o wsparciu zbiórki, to idealnie pasuje do tej akcji.

– Grażyna zawsze dużo ciepłego mówiła o tym spektaklu, który jest dość specyficzny. Nie mamy tekstu, działamy obrazem, przestrzenią, ale i tematami, które dla Grażyny były zawsze bardzo istotne – mówi Mikuła. – U zarania powstania przedstawienia była chęć opowiedzenia o tym, co nas denerwuje i wkurza. Co w społecznym życiu jest trudne, co się lekceważy. Są akcenty dotyczące praworządności i społeczności LGBT. Wypowiadamy się w nim na różne tematy, na które często brakuje słów.

Grażyna została zakwalifikowana na turnus rehabilitacyjny przez Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM i Fundacja Votum utworzyła subkonto dla Grażyny.

– Lekarze mówią, że dobrze rokuje, że jest szansa na odzyskanie samodzielności, ale rehabilitacja potrzebna jest jak najszybciej – przyznaje Mikuła. – Kibicujemy, by jak najszybciej osiągnęła efekty, ale wiemy, że czasami rehabilitacja jest długotrwała. Myślę, że jeżeli będzie pozytywny odzew naszej akcji i dotrzemy do widzów, którzy z tego powodu będą chcieli obejrzeć spektakle, to w przyszłości będziemy ją kontynuować, by wesprzeć koleżankę, jeśli będzie taka potrzeba.

Bilety na najbliższe pokazy „Sit-down tragedy” (24 lutego o godz. 19:00 i 25 lutego o godz. 18:00) można kupić w standardowej cenie (30/40 zł) lub specjalnej (50 zł).

Można też pomóc, wpłacając pieniądze na konto Fundacji lub przekazując 1,5% podatku.

Fundacja Votum, ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław, 32 1500 1067 1210 6008 3182 0000, tytuł: Grażyna Wieczorek

Aby przekazać 1,5% swojego podatku. Wystarczy w deklaracji PIT, w rubryce poświęconej OPP wpisać dane: KRS: 0000272272 cel szczegółowy: Grażyna Wieczorek

https://fundacjavotum.pl/wieczorek-grazyna/