W miejscu dawnego dworca towarowego Pomorzany, w pobliżu ul. Starkiewicza, planowana jest budowa osiedla, w którym znajdzie się 800 mieszkań. To inwestycja w ramach rządowego programu realizowanego przez spółkę PFR Nieruchomości. W najbliższych miesiącach planowany jest wybór pracowni architektonicznej, której zadaniem będzie zaadaptowanie do współczesnej funkcji starej drewnianej wiaty peronowej oraz dworcowej zabudowy i zaplanowanie wokół nich nowych budynków.
Pozostałości dawnego dworca towarowego znajdują się między ulicami Starkiewicza i Grudziądzką, przy ślepej bocznicy kolejowej. Jak w książce o historii Pomorzan pisze dr Marek Łuczak, dworzec wybudowano w latach 90. XIX wieku. Powstały wówczas bocznice, perony pasażerskie i perony do rozładunku towarów. Znaczenie dworca stopniowo jednak malało, wraz z rozbudową okolicznej sieci kolejowej.
Dębowe pale wciąż są w dobrym stanie
Od wielu lat infrastruktura kolejowa nie jest już tam wykorzystywana. Zachował się budynek dworca, w którym później mieścił się m.in. komis meblowy. Najciekawsza jest jednak unikatowa drewniana wiata peronowa. XIX-wieczne zadaszenie, opierające się na dębowych palach, wciąż jest w dobrym stanie. Zostanie wkomponowane w zabudowę nowego osiedla.
Teren dworca towarowego Pomorzany należał do PKP S.A. Już kilka lat temu pojawił się pomysł, by na około 6-hektarowej działce postawić osiedle w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Teraz poznaliśmy więcej konkretów.
9 budynków i część rekreacyjno-usługowa
Powstała spółka celowa, do której PKP S.A. przekazało aport w postaci gruntu. Budowa osiedla sfinansowana zostanie z Funduszu Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza spółka PFR Nieruchomości (to część należącej do Skarbu Państwa grupy Polskiego Funduszu Rozwoju). Jej zadaniem jest realizacja rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, w ramach którego o najem nowo wybudowanych lokali, z możliwością dojścia do własności, mogą ubiegać się osoby z umiarkowanymi dochodami.
Na terenie dawnego dworca Pomorzany planowana jest budowa 9 budynków z mieszkaniami na wynajem oraz części rekreacyjno-usługowej. Łącznie ma tam powstać około 800 mieszkań. Na razie nie istnieje jeszcze projekt. Przygotuje go pracownia architektoniczna, która ma zostać wyłoniona w drugim kwartale 2022 r.
Byłyby to pierwsze w Szczecinie mieszkania zrealizowane w ramach rządowego programu. W województwie trwa natomiast budowa 168 takich mieszkań w Sianowie.
Komentarze
22