Rusza wiosenna akcja szczepienia lisów w województwie zachodniopomorskim. Od 4 kwietnia szczepionki będą zrzucane z samolotów na lasy, pola, łąki i nieużytki. Do 20 kwietnia szczególną ostrożność zachować muszą myśliwi, opiekunowie grup szkolnych, rodzice i dzieci oraz właściciele zwierząt.
Akcja potrwa od 4 do 13 kwietnia, jednak uważać trzeba także 7 dni później. W tym czasie nie wolno urządzać polowań. Zabronione jest również organizowanie wycieczek na obszarze objętym szczepieniem.
Szczepionka w zanęcie ma kształt nieregularnego krążka o średnicy ok. 4 cm.
Szczepionka w postaci zawiesiny zawarta jest w blistrze zatopionym w przynęcie. By zachować swoisty zapach przynęt, atrakcyjny dla lisów, nie zaleca się podnoszenia krążków szczepionki – mówi Tomasz Grupiński, zachodniopomorski wojewódzki lekarz weterynarii.
Opiekunowie powinni pouczyć dzieci, żeby nie podnosiły krążków i unikały kontaktu z ich płynną zawartością. W przypadku dostania się szczepionki na błony śluzowe człowieka należy dokładnie przepłukać je wodą. W razie zetknięcia się szczepionki ze skórą narażone partie powinniśmy umyć wodą z mydłem. W obu przypadkach należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Uważać powinni także właściciele zwierząt. Nie mogą oni puszczać psów i kotów oraz zwierząt gospodarskich bez kontroli. W razie kontaktu zwierzęcia ze szczepionką należy zgłosić się do najbliższej lecznicy. Szczepionka nie uodparnia zwierząt domowych.
To właśnie lisy są zwierzętami, które najczęściej przenoszą wściekliznę. Już jedna dawka szczepionki uodparnia je przeciwko wściekliźnie wywoływanej przez tzw. szczepy uliczne wirusa oraz zapobiega przenoszeniu się choroby w środowisku. Niestosowanie się do opisanych zasad może spowodować niską skuteczność szczepień.
Akcja szczepień lisów rozpocznie się 4 kwietnia. W przypadku niekorzystnych warunków meteorologicznych termin może ulec przesunięciu.
Komentarze
0