Tak wynika z procesu certyfikacji w ramach prestiżowego BREEAM International New Construction 2016. Szczeciński Posejdon otrzymał właśnie najwyższy możliwy poziom „Outstanding”, uzyskując punktację na poziomie 91,4 proc.
Posejdon uzyskał trzeci wynik w Polsce wśród budynków biurowych. Najwyższym rezultatem może się pochwalić budynek wchodzący w skład kompleksu Skysawa w Warszawie – 94,1 proc.
„Wysoki wynik certyfikacji to odzwierciedlenie ambicji inwestora, aby budynek jak najlepiej odpowiadał na potrzeby naszych czasów”
Certyfikat BREEAM potwierdza zastosowanie proekologicznych rozwiązań redukujących zużycie energii. Jest świadectwem, że obiekt został wykonany według najnowszych, europejskich norm i standardów.
– Posejdon udowadnia, że minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne może iść w parze z odważnymi celami biznesowymi – mówi Jerzy Wójcik z firmy doradczej JW+A, która przeprowadzała budynek przez procedurę uzyskania certyfikatu BREEAM. – Wysoki wynik certyfikacji to odzwierciedlenie ambicji inwestora, aby budynek jak najlepiej odpowiadał na potrzeby naszych czasów. Chodziło o to, aby zawczasu reagował na klimatyczne wyzwania, równocześnie oferując najwyższą jakość obecnym i przyszłym użytkownikom.
Odnawialna energia, mniejsza emisja CO2 i mniejsze zużycie wody
Jakie proekologiczne rozwiązania wykorzystano w Posejdonie? Przede wszystkim energia pozyskiwana jest w większości ze źródeł odnawialnych (geotermia, słońce). Nowoczesny system grzewczo-chłodniczy korzysta z pionowych wymienników umieszczonych w 49 odwiertach o głębokości 300 metrów każdy. Połączone są one z ponad 900 wysokosprawnymi pompami ciepła. Energię elektryczną zapewniają 342 panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 97,2 KW. Emisję CO2 do atmosfery zmniejszono aż o 76% w porównaniu do budynków powstających w tradycyjnej technologii.
Posejdon wyposażony jest w energooszczędne baterie, a ponad 90% toalet spłukiwanych jest wodą deszczową. W budynku zainstalowano wyłącznie oświetlenie LED podłączone do systemu automatycznej kontroli i sterowania, wyposażone także w czujniki ruchu i natężenia. Szklana fasada budynku jest świetną izolacją akustyczną i cieplną, a antyrefleksyjna powłoka zabezpiecza przed przegrzaniem i zmniejsza ryzyko uderzenia w szybę przez ptaki. W podziemnym garażu powstało 10 stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych oraz nowoczesne zaplecze dla rowerzystów z szatniami i natryskami.
– Posejdon to inwestycja, która uwzględnia wiele proekologicznych rozwiązań: wykorzystuje odnawialne źródła energii na niespotykaną dotąd w regionie skalę oraz stosuje wiele innych, nowatorskich technologii poprawiających efektywność energetyczną całego budynku – mówi Marcin Woźniak, Członek Zarządu PORTO Sp. z o.o., inwestora kompleksu. – Nie mamy żadnych wątpliwości, że poniesione w związku z tym nakłady były konieczne i w pełni uzasadnione. Stworzyliśmy bowiem budynek przyszłości, który powinien być obecnie traktowany jako wyznacznik nowej jakości w realizacji projektów komercyjnych, potrafiących pogodzić oczekiwania najemców i klientów z potrzebami środowiska naturalnego.
Kilkunastometrowa żywa ściana z 7 tysiącami roślin
Symbolem zielonego Posejdona, jest ogromna, żywa ściana obsadzona 7 tysiącami roślin. Ma kilkanaście metrów wysokości i powierzchnię 150 m2. Można ją podziwiać w ogólnodostępnym patio, w którym odbywają się również koncerty, wystawy i konferencje.
Posejdon to kompleks biurowo-hotelowo-handlowy, który po dobudowaniu nowej części do historycznego budynku, zajmuje cały kwartał przy Bramie Portowej. Poza najemcami biurowymi, funkcjonują tam dwa hotele sieci Marriott: Courtyard i Moxy. Są też sklepy Lidl i Super-Pharm.
Komentarze
0