Zbliża się ten jeden weekend w roku, w którym szczecińscy artyści otwierają swoje pracownie specjalnie dla mieszkańców. To okazja nie tylko do odwiedzenia ich miejsc pracy, które wyglądają niczym galerie sztuki, ale również do udziału w warsztatach artystycznych i edukacyjnych.
IV edycja Otwartych Pracowni i Warsztatów odbędzie się w dniach 20–29 września. W wydarzeniu weźmie udział około 200 twórców, a na mieszkańców czeka ponad 80 aktywności w różnych częściach miasta.
– Naszym celem jest pokazanie roli sztuki w codziennym życiu. Otwarte Pracownie to święto kultury, ale także okazja do tworzenia przestrzeni, w której twórcy, przedsiębiorcy oraz instytucje mogą się spotkać, współdziałać i inspirować nawzajem – podkreśla Rafał Bajena, organizator wydarzenia.
Weterani i debiutanci zapraszają
W najbliższą sobotę i niedzielę swoje pracownie dla gości udostępnią tradycyjnie już rzeźbiarze, malarze, fotograficy, rzemieślnicy specjalizujący się w ceramice. Do swoich warsztatów zapraszają m.in. prof. Ryszard Korżanowski, Jarosław Eysymont, Olga Iwanow, Renata Ramola i Magda Myszkiewicz, Ula Niemirska, Ireneusz Skoczka, Stanisław Biżek.
Na liście nie brakuje również twórców, którzy po raz pierwszy biorą udział w wydarzeniu. Wśród nich znajdują się m.in. Szczepan Karaś, który zaprasza do ogrodu przy swojej pracowni na wystawę rzeźb z betonu oraz Yuliya Lo, która przygotowała wystawę kosmicznych obrazów.
– To możliwość poznania tajników pracy twórców, ale także zrozumienie, jak ważną rolę pełnią kultura i przemysł kreatywny w rozwoju miasta oraz budowaniu życia społecznego – podkreśla Rafał Bajena. – Dzięki takim inicjatywom kultura staje się siłą napędową, która wspiera rozwój miasta na wielu poziomach, jednocześnie budując jego tożsamość.
Kolejny tydzień to z kolei okazja do udziału w warsztatach i zajęciach edukacyjnych. I tak m.in. Renata Ramola zaprasza na warsztaty plenerowe, artystka sztuki sakralnej Anna Kilyk organizuje warsztaty malowania cherubina, Pracownia Wzornictwa Liceum Plastycznego zaprasza na warsztaty projektowania, a Teatr Lalek „Pleciuga” proponuje rodzinne warsztaty plastyczne.
Szczegółowe informacje dot. poszczególnych pracowni biorących udział w projekcje, godzin otwarcia, artystów, programu wydarzenia i zasad wizyt w poszczególnych miejscach są dostępne na profilu https://www.facebook.com/Pracownie.Szczecin/events
Inauguracja, czyli Garden Party w Willi Lentza
Ale zanim drzwi warsztatów otworzą się dla gości, organizatorzy zapraszają w czwartek (19 września) na uroczystą inaugurację, czyli Garden Party w Ogrodzie Willi Lentza. Start o godz. 17.00.
– To wspaniała okazja do nawiązania nowych znajomości oraz wzmocnienia więzi na polu towarzyskim i artystycznym. Słowo wstępu o wartości kultury i sztuki dla miasta wygłosi Adam „Łona” Zieliński – zapowiada Rafał Bajena.
Tego wieczoru wystąpią Impression Saxophone Ensemble, czyli siedmioosobowa orkiestra saksofonowa pod kierunkiem prof. Dariusza Samóla oraz Tytus Łajdecki Trio, czyli połączenie saksofonu, kontrabasu i pianina.
After party w TRAFO
Organizatorzy zapraszają również na otwarcie wystawy Maxa Cegielskiego i Janka Simona pt. „One Man Does Not Rule a Nation” w Trafostacji Sztuki oraz wystawę w biurowcu Selsin. To tutaj swoje prace na temat emocji, wspomnień oraz ulotności pamięci zaprezentują trzy malarki – Aleksandra Ronewicz, Agata Kuzko i Zuzanna Zielińska.
– Wieczór zakończy się o godzinie 21.00 koncertem zespołu Kiloff w podziemiach TRAFO. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa. To wyjątkowy czas, kiedy kultura i sztuka przenikają codzienne życie miasta, a kreatywność staje się źródłem inspiracji dla nas wszystkich – zachęca Rafał Bajena.
Komentarze
1