Tunele, schrony, bunkry tworzą niecodzienny klimat naszego miasta. To właśnie u nas jest jeden z największych cywilnych schronów w Polsce. Wejście do niego mieści się za niepozornymi drzwiami przy wejściu na peron 3 dworca PKP. Jaka jest historia tego miejsca?
Na stronie www.schron.szczecin.pl możemy przeczytać „Schron przeciwlotniczy zbudowano w czasie II wojny światowej. Wykorzystano do tego podziemia XVIII-wiecznych fortyfikacji. Po wojnie przebudowano go na przeciwatomowy, gdzie do lat 90-tych odbywały się szkolenia obrony cywilnej. W czasie nalotów był schronieniem dla 5 tys. osób. Znajduje się na głębokości 5 pięter, żelbetowe ściany i stropy mają grubość niemal 3 m. Powierzchnia całkowita schronu wynosi ok. 3 tys. m kw.”
Klimat tego miejsca wpłynął na wiele osób, w tym na Szymona Karpierza. Szczeciński muzyk stworzył słuchowisko radiowe „Ostatnia niedziela”, w którym opowiada historię dziewczyny trafiającej do schronu w czasie alarmu przeciwlotniczego.
Schron otwarty jest dla zwiedzających, więc każdy może poczuć klimat tego miejsca. Nam udało się coś niesamowitego. Poprosiliśmy, aby o tym miejscu i wspomnieniach z nim związanych opowiedział nam Przemysław Głowa.
Przemek jest osobą, która o naszym mieście wie chyba najwięcej, do tego potrafi świetnie o tym opowiadać. Co jest jeszcze niesamowitego w tej historii? Seniorką opowiadającą o schronie jest Pani Danuta Kordonowska-Głowa, czyli mama Przemka. Będziemy mieli możliwość spojrzeć na schron z punktu widzenia 2 pokoleń!
Bez większego gadania zapraszamy na kolejne odcinki w ramach Opowiedz mi Szczecin! Przed Państwem Danuta Kordonowska-Głowa oraz Przemysław Głowa.
Opowiedz mi Szczecin - Schron pod dworcem kolejowym from PoraSeniora on Vimeo.
W imieniu realizatorów projektu „Seniorze – jesteś potrzebny!” chcielibyśmy podziękować Szczecińskim Podziemnym Trasom Turystycznym za możliwość nagrywania materiału na terenie schronu.
Opowiedz mi Szczecin - Schron pod dworcem kolejowym from PoraSeniora on Vimeo.
Komentarze
1