Miasto przygotowuje się do przekazania dawnej stoczniowej świetlicy w drodze darowizny na rzecz nowo powołanego Centrum Solidarności „Stocznia”. O tym zdecydowano już wcześniej, teraz podano wycenę nieruchomości – 9,286 mln zł.
Na przekazanie nieruchomości zgodzili się już wcześniej radni. Celem jest stworzenie w miejscu podpisania Porozumień Sierpniowych placówki edukacyjno-muzealnej. Prowadzić ją będzie nowa instytucja, finansowana z budżetu ministerstwa kultury. Powołano ją pod koniec sierpnia.
– Będziemy opowiadać o historii, dziedzictwie „Solidarności” i kultywować pamięć, niezwykle odważnych ludzi, którzy poświęcili życie, by budować nową Polskę – podkreślał dr hab. Sebastian Ligarski, dyrektor Centrum Solidarności „Stocznia”.
W świetlicy mają powstać dwie wystawy stałe. Jedna opowiadać będzie o historii „Solidarności”, a druga o historii przemysłu stoczniowego w Szczecinie.
Wcześniej potrzebny jest generalny remont, który zapewne potrwa wiele miesięcy. Nowa instytucja kultury ma jednak wystartować wcześniej, rozpoczynając od organizowania dyskusji, konferencji i mniejszych wystaw w innych lokalizacjach.
Świetlica zapisała się w historii Polski 30 sierpnia 1980 roku. To wtedy strajkujący stoczniowcy podpisali w niej pierwsze porozumienie z władzą komunistyczną w sprawie powołania niezależnych związków zawodowych.
Komentarze
12