koncerty dla dzieci warsztaty spacery i oprowadzania jarmarki, festyny, pchle targi

Święto Śródmieścia [program]

fot. materiały prasowe/ fot. G. Iłowiecka

Gdzie?
Śródmieście
Kiedy?
Piątek, 17.09.2021
O której godzinie?
20:00
Do kiedy?
Niedziela, 19.09.2021
Do której godziny?
18:30
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Święto Śródmieścia jest organizowane przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI od 2018 roku. „Pomysł narodził się z potrzeby stworzenia wydarzenia, które zapraszałoby mieszkańców do Śródmieścia, by tu pobyć i pozwiedzać w skumulowanej formie, intensywnie i inaczej niż zwykle. Stać się turystami we własnym mieście, w najlepszym tego słowa znaczeniu”, tłumaczy Kinga Rabińska z OSWAJANIA SZTUKI.

 

Tegoroczna, czwarta już edycja Święta, znów zaprasza szczecinian do poznawania miasta „w terenie”. Organizatorzy zapraszają na spacery – pierwszy z nich już w piątek, 17 września. „Wieczorkiem z Wieczorkiem” rozpocznie się o 20.00 pod Domem Skandynawskim przy ul. Monte Cassino 6 i będzie spotkaniem na styku dnia i nocy, co znajdzie też odzwierciedlenie w opowieści.

W sobotę, 18 września, będzie można skorzystać z trzech opcji spacerowych. Pierwszy rusza o 11.00 spod filii MBP „Promedia” (al. Wojska Polskiego 1). Będzie to spacer śladem architektonicznych Misterów Śródmieścia! W 1962 r. Kurier Szczeciński rozpoczął we współpracy ze Szczecińskim Oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich konkurs „Mister Szczecina”. Plebiscyt miał na celu wyłonienie najpiękniejszych i najbardziej funkcjonalnych budynków mieszkalnych, a o zwycięstwie decydowały głosy mieszkańców – czytelników Kuriera. O godz. 13.15 pod Pomnikiem Marynarza rozpocznie się spacer po pracowniach artystycznych z Sabiną Wacławczyk (w ramach Weekendu Otwartej Sztuki). Z kolei o 15.00 z pl. Zgody 1 (spod kwiaciarni) wyruszy spacer z Miejskim Konserwatorem Zabytków, Michałem Dębowskim śladem śródmiejskich przemian kamienic.

Ale sobota to także okazja do wzięcia udziału w warsztatach inspirowanych miastem, współorganizowanych przez Dom Skandynawski. Na początek można uczestniczyć w warsztatach ze śródmiejskiego kolażu, prowadzonych przez Weronikę Kępę, a przy okazji ozdobić torbę czy bluzę miejską grafiką podczas warsztatów sitodruku pod okiem Ludwiki Hawryszuk. Dodatkowo w niedzielę, Marta Maria Madej zaprosi chętnych do tworzenia papierowego miasta i zastanowienia się, czym jest dobre sąsiedztwo. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez stronę: bit.ly/warsztatyŚŚ.

W sobotę także odbędzie się Sąsiakiada, czyli pierwsze w historii Mistrzostwa Sąsiedzkie. To połączenie familiady i olimpiady – z tym, że źródłem wiedzy i inspiracji będzie Śródmieście i sąsiedzkie życie. Nie liczą się predyspozycje fizyczne, tylko spryt, zgranie drużyny i gotowość do dobrej zabawy! Sąsiakiada przeznaczona jest dla mieszkańców obszaru rewitalizacji – osiedli: Centrum, Śródmieście-Zachód i Turzyn, a każda drużyna powinna składać się z 5 osób.

Wreszcie na finał wybrzmi ostatni w tym roku Rajski dzień na Rayskiego. Od 12.00 do 20.00 na odcinek tej ulicy od pl. Zamenhofa do pl. Grunwaldzkiego wyjdą lokalni przedsiębiorcy, animatorzy i twórcy. Znów będzie można wymienić się książkami lub zakupić nowe. Działać będzie także giełda winyli i stoiska z designem. Na dzieciaków czekać będą plastyczne i ruchowe atrakcje, m.in. Akademia Deskorolki, która po raz kolejny uczyć będzie podstawowych tricków na desce. Będzie także można zrobić sobie zdjęcie w Ulicznym Studiu Portretowym.

Będzie także Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej ze swoim zabytkowym autobusem. Na mieszkańców czekać będą także wystawy – o przemianach śródmiejskich budynków i ulic, ludziach „niewidocznych” oraz ekspozycja zdjęć uczestników poprzednich edycji Rajskiego dnia na Rayskiego.

 

Program:

Piątek, 17 września

20.00 / pod Domem Skandynawskim (ul. Monte Cassino 6)

Wieczorkiem z Wieczorkiem. Spacer z Tomaszem Wieczorkiem

 

Sobota, 18 września

11.00 / Park Andersa

Sąsiakiada, czyli 1. Mistrzostwa Sąsiedzkie

zapisy: bit.ly/Sąsiakiada

 

11.00 / al. Wojska Polskiego 1 (spod filii MBP „Promedia”)

Misterzy Śródmieścia. Spacer z Tomaszem Sachanowiczem i Marcinem Szneiderem

 

12.00-14.00 / Dom Skandynawski (ul. Monte Cassino 6)

Kolaż. Warsztaty z Weroniką Kępą

zapisy: bit.ly/warsztatyŚŚ

 

12.00-15.00 (3 tury) / Dom Skandynawski (ul. Monte Cassino 6)

Sitodruk. Warsztaty z Ludwiką Hawryszuk

zapisy: bit.ly/warsztatyŚŚ

 

13.15 / Pomnik Marynarza na początku Alei Fontann

Rozmiłuj się w Pracowniach! Spacer z Sabiną Wacławczyk (w ramach Weekendu Otwartej Sztuki)

 

15.00 / plac Zgody 1 (pod kwiaciarnią)

Przed, w trakcie, po. Przemiany Śródmieścia. Spacer z Michałem Dębowskim, Miejskim Konserwatorem Zabytków

 

Niedziela, 19 września

12.00-15.00 / Dom Skandynawski (ul. Monte Cassino 6)

Paper engineering. Papierowe warsztaty z Martą Marią Madej

zapisy: bit.ly/warsztatyŚŚ

 

15.00 / Pomnik Marynarza na początku Alei Fontann

Szczecin wielu kultur. Spacer z Piotrem Ostrowskim i Janą Karpenko

 

12.00-20.00 / ul. Rayskiego (odcinek od pl. Zamenhofa do pl. Grunwaldzkiego)

3. Rajski dzień na Rayskiego

12.00-18.00 / Strefa Książkowa: spotkania z twórcami, stoiska księgarń i wydawców, Wolna Strefa Wymiany Książek

12.00-18.00 / Giełda Winyli i Designu

12.00-18.00 / Strefa dla dzieci: warsztaty, gry, zabawy

12.00-18.00 / Strefa ruchu: Akademia Deskorolki, pokazy taneczne, quiz rowerowy

16.00 / koncert Wibracje Mi-Gracji

17.30 / koncert Downtown Brass Band

18.30 / Kafe Taniec i Kimama Dance Studio - lekcja tańców latynoamerykańskich

a ponadto: koncerty, uliczne studio fotograficzne, wystawy, mozaikowa gra miejska, zbiórka dla Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Szczecin, akcja #UratujZielone z Leroy Merlin Kołbaskowo i więcej!

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję