Ponad 100 lat temu, przy ul. Grüne Schanze mieściło się liceum. W 1905 sytuacja lekko się zmieniła i w budynku szkoły znalazła miejsce nowo powstała Stadtbibliothek, czyli po prostu Miejska Biblioteka Szczecińska. Miejsce ważne dla wielu mieszkańców naszego miasta. Kto przyczynił się do rozwoju Biblioteki?

Na pewno jedną z takich osób był dr. Erwin Ackerknecht, który był wieloletnim dyrektorem placówki. To właśnie dzięki działaniom Pana Ackerknechta scalono naukowe księgozbiory z Pomorza Zachodniego, powstała Biblioteka Muzyczna, Biblioteka Ludowa, Wyższa Szkoła Ludowa, Pomorska Krajowa Biblioteka Objazdowa (więcej o osobie dr. Erwina Ackerknechta można znaleźć na stronie www.kamieniceszczecina.pl).

Zawierucha II wojny światowej nie ominęła Biblioteki. W czasie bombardowań Szczecina w 1944 ucierpiała część budynku, jednak zbiorom nie stała się wielka krzywda, ponieważ najcenniejsze zbiory zostały rozmieszczone na terenie całego Pomorza Zachodniego.

Po wojnie biblioteka „wystartowała” 12 lipca 1945r., dyrektorem został Edward Kiezeweter. Budynek i jego zbiory należało jednak uporządkować. Jako, że zmieniła się struktura mieszkańców miasta w bibliotece zaczęły się pojawiać, dzięki Polskim osadnikom z Kresów Wschodnich, polskojęzyczne zbiory. 2 lata później, biblioteka znowu się przekształciła (Wojewódzka Biblioteka Publiczna). Bogate zbiory i działalność tego miejsca na rzecz nauki i oświaty spowodowały nadanie statusu biblioteki naukowej (1965r.). Więcej o historii tego miejsca można przeczytać na stronie www.ksiaznica.szczecin.pl.

W ramach Opowiedz mi Szczecin nie mogło zabraknąć tak ważnego dla Szczecina miejsca. Jak ono wygląda teraz, co sądzą o nim studenci, uczniowie, pracownicy? Co opowie nam Pani Hanna Niedbał o początkach unowocześniania Biblioteki, co powie nam Pani Aneta Błońska o nauce w tym miejscu? Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z kolejnymi 2 odcinkami Opowiedz mi Szcecin – zapraszamy do Książnicy Pomorskiej!

W imieniu realizatorów projektu „Seniorze – jesteś potrzebny!” chcielibyśmy podziękować dyrekcji Książnicy Pomorskiej za możliwość nagrywania materiału oraz za udostępnienie zdjęć archiwalnych.

 

Opowiedz mi Szczecin - Książnica Pomorska from PoraSeniora on Vimeo.

Więcej informacji nt. działań prowadzonych w ramach projektu „Seniorze jesteś potrzebny” Opowiedz mi Szczecin, Pora Seniora, Posadź Kwiata) dostępne na stronie www.senior.szczecin.pl. Realizatorami projektu „Seniorze – jesteś potrzebny!” jest Stowarzyszenie POLITES, Stowarzyszenie Liderów i Fundraiserów oraz Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych 2012 – 2013.

 

Opowiedz mi Szczecin - Książnica Pomorska from PoraSeniora on Vimeo.