Gdzie i kiedy?
niedziela, 18 lutego 2018, 12:00
Za ile?
darmowe
Zapraszamy na spotkanie z Rafałem Podrazą, który wygłosi wykład: „Długie trwanie biedermeieru? Kultura mieszczańska końca XIX i pierwszych dekad XX wieku oczami pisarzy i malarzy rodu Kossaków”. Wydarzenie towarzyszy wystawie czasowej „Biedermeier”.
Rafał Podraza – dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek. Cioteczny wnuk Magdaleny Samozwaniec. Pochodzi z Dolnego Śląska. W koszalińskim, szczecińskim i trójmiejskim Magazynie „Prestiż” prowadzi autorską rubrykę Prestiżowe Książki, w której prezentuje najciekawsze, jego zdaniem, książki.

Literacko debiutował na łamach prasy lokalnej „Polska Miedź” (1986). Opublikował pięć tomików poezji oraz dwie książki: Magdalena, córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec (PIW 2007) i Wojciech Kossak (ATUT 2012). Pierwsza książka niezaprzeczalnie wywołała renesans twórczości Magdaleny Samozwaniec. Na kanwie tego sukcesu przygotował do druku nieznane dotąd książki pisarki: Z pamiętnika niemłodej już mężatki (W.A.B. 2009) i Moja siostra poetka (PIW 2010). Napisał także wstęp po wznowionej po 85 latach książki Magdaleny Samozwaniec: Kartki z pamiętnika młodej mężatki (W.A.B. 2011).

O wystawie Biedermeier:

Przygotowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie wystawa to próba charakterystyki mieszczańskiej obyczajowości i kultury życia codziennego epoki ponapoleońskiej. Prowokuje do namysłu nad narodową oraz społeczną tożsamością biedermeieru – czy jest to nowoczesny nurt naznaczony wpływami Berlina, Monachium i Wiednia, odzwierciedlający wzrastającą rolę klasy średniej, miejskiej inteligencji, a na ziemiach polskich również ziemiaństwa, czy też naiwny, sielankowy rodzaj mieszczańskiej idylli. Ekspozycja stanowi więc zaproszenie zarówno do rewizji popularnych wyobrażeń o mieszczańskości, jak i refleksji nad trwałością środkowoeuropejskich i polskich tradycji oraz dziedzictwa mieszczańskiej kultury artystycznej egzemplifikowanej przez zabytki rzemiosła artystycznego sprzed blisko dwóch stuleci. Więcej tutaj