W magistracie odbyło się pierwsze spotkanie z przedstawicielami firm zainteresowanych wykonywaniem tablic z numeracją budynków zgodnie z Systemem Informacji Miejskiej. Celem było przedstawienie propozycji współpracy dotyczącej produkcji i montażu tablic.
Miasto chce umożliwić mieszkańcom oraz podmiotom szczecińskim nabycie i umieszczanie tabliczek z numeracją budynków, jednorodnych i spójnych z SIM, także na prywatnych budynkach. Firmy z branży reklamowej oraz inne, które posiadają odpowiedni potencjał i wiedzę techniczną zostaną wpisane do katalogu wykonawców, u których właściciele budynków będą mogli zamawiać tablice z adresem swoich lokali i budynków.
Na spotkaniu omówiono zasady współpracy, zaprezentowano również projekty tablic z numeracją budynków. Uczestnicy otrzymali także propozycję porozumienia, na mocy których przebiegała będzie współpraca pomiędzy Gminą Miasto Szczecin i firmami. Odbędą się kolejne rozmowy, które będą miały na celu wypracowanie najwygodniejszej i najbardziej opłacalnej formy porozumienia.
Celem projektu SIM są: jednolity wizerunek miasta spójny z wizją Floating Garden, poprawa ładu przestrzennego, podnoszenie rangi turystycznej Szczecina i poprawa bezpieczeństwa w przestrzeni miejskiej.
SIM jest bliski systemowi orientacji przestrzennej. Ułatwia przemieszczanie się po mieście, odnajdowanie miejsc, budynków oraz punktów użyteczności publicznej. System Informacji Miejskiej służy zarówno mieszkańcom jak i przyjezdnym, a przez to wpływa na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa w mieście. Najistotniejszą cechą skutecznego SIM jest jednolitość stosowanych nośników, dzięki której system może stać się łatwo rozpoznawalny i komunikatywny, może wpływać na poprawę miejskiego ładu wizualnego i na jakość przestrzeni publicznej. Cechą odróżniającą szczeciński SIM od oznakowań występujących w innych miejscach jest graficzne wyrażenie w nim indywidualnej osobowości miasta. Przy pracach nad SIM analizowano plany miasta, historyczne rozwiązania jakie występowały i nadal są obecne w Szczecinie. Odwołano się również do założeń marki miasta Floating Garden. W ramach prac nad projektem odbyły się konsultacje społeczne. O opinie poproszono m.in. przedstawicieli środowisk turystycznych, architektów, urbanistów, gospodarzy czy administratorów budynków w tym spółdzielnie mieszkaniowe, dziennikarzy, pracowników naukowych wyższych uczelni.
Katalog szczecińskiego SIM obejmuje następujące elementy:
- fundamentalne części systemu (barwy, krój pisma, piktogramy, kierunkowskazy, słupy);
- tablice z nazwami ulic, tablice z numeracją budynków, tablice kierunkowe dla ruchu kołowego, tablice kierunkowe dla ruchu pieszego, tablice z oznakowaniem miejsc wyjątkowych (zabytkowych budynków, pomników, patronów ulic, skwerów, parków);
- punkty informacyjne (przestrzenne tablice ogłoszeniowe, tablice informacji nadwodnej, tablice podświetlane, panele informacyjne, monitory słupowe);
- plany miasta, „witacze”;
- znakowanie poziome (znakowanie chodników, znakowanie krawężników, ścieżek rowerowych, przystanki dla pieszych, parkingi rowerowe); system informacji komunikacji miejskiej (oznakowanie środków komunikacji, rozkłady jazdy, słupy informacyjne, mapki sieci połączeń, znakowanie wiat przystankowych); meble miejskie (stojaki rowerowe, ławki, kosze na śmieci).
Komentarze
0